Zlatý fond > Diela > Výber z článkov


E-mail (povinné):

Daniel Gabriel Lichard:
Výber z článkov

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Jaroslav Geňo.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov


 

Wzájomné pomocnice

(Slowenský Kalendár, 1871, str. 64)

Najradostnejssí wýjaw u werejnosti žiwota nasseho sú nepochybne Wzájomné pomocnice, jichžto zakladanie na wssetky strany wlasti nassej mohútne napreduje. Neboliby sme weru mysleli keď sme roku 1865 písali do mesta Táboru w Čechách, aby nám priateľsky poslali stanowy tamojssej, wýborne sriadenej pomocnice, a keď sme potom tieto stanowy w 26. čísle Obzoru 1865 uwerejňowať počali, že nám Pán Bôh popraje dožiť chwílu, keď i na Slowensku podobné spolky blahodarne pôsobiť budú. Hlawná zásluha, že otázne blahodarné spolky i medzi nami silný koreň pustily, patrí nenochybne podnikawým rodákom wo Weľkej Rewúci, ktorí podľa hore spomenutých stanow prwú riadne ustrojenú wzájomnú pomocnicu založili, a tak národu jich možnosť i užitočnosť preukázali. Teraz už wiac takých ústawow mať budeme. Okrem Piwnice v Báčke, jejžto „wzájomna pomocnica“ už potwrdená je, ku sriadeniu podobných spolkow už wiac menej pokročily: Bystrica powažská s Pružinou, Brezowá (w Nitriansku), Slow. Lupča, Nem. Lupča, Pukanec, Skalica, Wel. Stankowce a Tisowec; ba dowedáme sa, že i hore spomenutý „obchodnícko-priemyslowý spolok“ w Baň. Bystrici wypracowal už pre sebä stanowy podobného spolku. So zwláštnym ale potessením pripomíname dedinskú, pokročilým duchom swojím už dáwno pochwálne známu obec Badín neďaleko B. Bystrice, ktorá tiež obmýssla založiť si „wzájomnú pomocnicu“. Len tak ďalej, drahí rodáci! a iste w krátkom čase wymôže sa ľud náss z ohawných rúk úžerníckych, ktoré ho najwiac i do tej pálenčenej zkazy wedú. Nemôžeme tu zamlčať, že po čas ostatného walného shromaždenia Matice Slowenskej (23. a 24. aug.) pán Ján Franisci swolal k porade i plnomocníkow „wzájomných pomocníc“, aby sa poradili o snadnejssom na společných základoch spočíwajúcom zakladaní týchže spolkow, a o wssestrannom jich prospechu wôbec. Ani o wýsledku tejto porady nemohli sme sa, pred zawrením tlači tejto knižočky dowedeť.

„Wzájomným pomocnicám“ príbudzné sú i daktoré iné spolky, ktoré pomáhajú si „spojenými silami“. Tak menowite na Myjawe „pytlikársky spolok“ založili k tomu cieľu, aby jeho členowia kupowali si wlnu z prwej ruky na mnoho, a tak aby swoj towár i lacnejssie dorábäť mohli. Bárby wssetky remeseľnícke spolky nasse tento príklad myjawský nasledowaly! — Sem prislúchajú „spolkowé sýpky“, jakú založili si w mestečku Trnovci w Liptowe; podobné spolky powstáwajú w Hlbokom, w Gbeloch a možno že i na iných miestach. Wssetko toto sú preradostné wýjawy a dôkazy, že preca na Slowensku switá k lepssej budúcnosti!




Daniel Gabriel Lichard

slovenský spisovateľ, učiteľ, prvý slovenský profesionálny novinár, vydavateľ, jeden zo zakladateľov slovenskej odbornej terminológie a jedna z najväčších osobností slovenskej národnej minulosti Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.