Zlatý fond > Diela > Výber z článkov


E-mail (povinné):

Daniel Gabriel Lichard:
Výber z článkov

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Jaroslav Geňo.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov


 

Poverenie Lichardovo

Osvedčenie

(Pešťbudínske Vedomosti, 1861, č. 46 z 23. augusta)

V čísle 41 „Pesť. Bud. Vedomostí“ podal stály nár. výbor zprávu o tom, jaké kroky už podľa uzavretia Sv. Martinského shromaždenia vo prospech národu porobil. V 2-hom punkte tejto zprávy udáva sa, že spomenutý nár. výbor niže podpísaného požiadal, aby stanovy pre hospodárske spolky na Slovensku vypracoval a potom aby vedenie hosp. časopisu a hospod. spolkov na seba vzal. Protokolárny výťah zasadnutia slovenského nár. výboru, ktorý niže podpísaný v druhej polovici jul. dostal takto má:

Výťah zo zápisnice stáleho slovenského nár. výboru

Zasadnutie I. dňa 8. Jun. 1861 v Turčianskom Sv. Martine držané.

2. Čítalo sa: uzavretie národnieho slovens. shromaždenia straniva návrhu Závodnikovho o hospodárskych spolkoch, jako nasleduje:

„Čo sa návrhu Závodnikovho o spolkoch hospodárskych dotýče, národnie shromaždenie sa do pojednávania tohoto pre krátkosť času pustiť nechtiac, záležitosť celú stálemu výboru národniemu odovzdáva.“

Stály výbor národní zriadenia spolkov hospodárskych na Slovensku za jedno z podstatných hybadiel dobrobytu národnieho uznajúc, uzaviera nie len založenie spolkov takých previesť, ale i hospodárske noviny pre ľud slovenský založiť. Ohľadom na oboje má výbor zvláštnu dúveru v nekdajšom redaktorovi „Pokladnice“ slovenskej, terajšom to redaktorovi viedenských „Slovenských Novín“, pánu Dan. Lichardovi ktorý vydaním trích ročníkov „Pokladnice“ a i všetkým doterajším pôsobením svojím svoju lásku k národu slovenskému a menovite k národniemu hospodárstvu dôstojne dokázal. A preto uzaviera výbor, dúveru túto pánu Dan. Lichardovi zápisnične vysloviť a spolu ho i požiadať, aby bol naklonený vydávanie slovenských hospodárskych novín prejať a mimo toho stanovy „hospodárskeho spolku“ potrebám ľudu nášho primerané, na vzor českých spolkov hospodárskych, ktoré i valné filiálné porady držiavajú, vypracovať a výbor o rozhodnutí sa svojom čím skorej uvedomiť.

Vydané kroz zapisovateľa stáleho výboru.

V Budíne dňa 13. Jul. 1861,

Vil. Pauliny-Tóth v. r.

Následkom vyzvania tohoto, ktoré od najúprimnejších mužov národu pošlo, pri srdečných vdákách za dôveru, osobe mojej a chatrným prácam mojím od sl. výboru preukázanú neváham nasledujúce osvedčenie vydať:

Ja som najlepšie roky svojho života v práci „na národu roli dědičné“ strávil a tak som hotový, čo mi ešte pán Boh života a sily popreje drahému národu nášmu v celej úprimnosti srdca na tom poli pôsobnosti obetovať, na ktoré ma sl. výbor povoláva. Preto i vyzvanie sl. výboru prijímam a nie len vyžiadané stanovy možno najskorej vypracujem, ale aj strany prepustenia z môjho terajšieho stanoviska zakročím, hneď ako pôsobením sl. výboru u príslušnej vrchnosti krajinskej založenie spolku hospodárskeho povolené bude, abych tam na Slovensku práce vydávania novín hospodárskych prevzal.

O zvrchovanej potrebe spolkov hospodárskych na Slovensku nebudem tu slova šíriť; každý rozumný rodomil vie, že ich „ako kus chleba“ potrebujeme, aby sa predca i obecný ľud náš z toho živorenia zastaralých obyčajov k novému, rezkejšiemu životu prebudil a aby sa mu materialne na nohy pomáhalo. Viem ja síce, že to s prvými počiatky u nás ťažko pôjde; ale nunquam bene nunquam male hovorí latinské porekadlo, t. j. keď nikdá s prekážkami nepočneme nikdá sa lepšieho stavu veci nedočkáme. Avšak pevne verím, že ochotná podpora všetkých statočných rodomilov ktorého koľvek stavu a vyznania i prvé ťažkosti premôže a tak že sa nám spojenými silami podarí, jedno z najmocnejších hybadiel národnieho dobrobytu aj na milom Slovensku našom do pôsobenia postaviť.

Pán Boh nám k tomu pomáhaj!

Vo Viedni, dňa 16. Aug. 1861.

Dan. Lichard v. r.

Osvedčenie toto svojmu ct. obecenstvu v známosť uviesť sa s tým vätšou ochotou ponáhľame, čím potešiteľnejším iste každému Slovákovi bude, že výtečník náš p. Dan. Lichard vedenie slovenského hospodárskeho časopisu a usporiadanie hospodárskych spolkov v Okolí slovenskom na seba ochotne prijal, ktorý tejto svojej úlohe i čo sa oddanosti národu svojmu, i čo sa jeho súcosti k podujatiu takému dotýče iste ku všeobecnému uspokojeniu a dobru dostojí. A preto upozorňujeme spolu drahých rodákov svojich, aby takým rukám sverené vidiac záležitosti hospodárskych spolkov a novín, z druhej strany poneváč záležitosť túto následkom uzavretia Slov. nár. shromaždenia v T. Sv. Martine stály nár. slov. výbor do ruky vzal, od každého pobočného počínania jednotlivcov, o akom sa menovite z Turca vo Wandereru dňa 13. Aug. písalo, upustili. Takéto rozdrobovanie síl by sme nie len za neopatrné a škodlivé v časiech, v ktorých nám jednoty a spojitosti najviac treba, lež i za také vyhlásiť museli, ktoré k nedúslednosti a k zničeniu nadovšetko nám potrebnej discipliny vedie.

Red.




Daniel Gabriel Lichard

slovenský spisovateľ, učiteľ, prvý slovenský profesionálny novinár, vydavateľ, jeden zo zakladateľov slovenskej odbornej terminológie a jedna z najväčších osobností slovenskej národnej minulosti Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.