SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Moje deti“

Venované pamiatke pani Eleny Maróthy-Šoltésovej.

[17]


Vykopali sme z hrobu Elenku,
mať, otec a môj Ivan milý: traja,
tuľkali ako decko spomienku,
čo druhých mŕtvych so živými spája…

Odznelo Ivanovo tiché: „Mama!“
Fajočka dlhá zmizla s oteckom.
Ja v cintoríne hrabala som sama,
keď spoza pultu domov prišla som
a na kroky mi kryptou dunel dom.

Nábytok s mojím srdcom praskal starý.
Ozvalo sa, čo smrťou zamĺka.
Ja zvráskavelá jabloň, na konári
som vidieť chcela padlé jablká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
A aby izba deťmi kričala
v trúchlivú, nepokojnú nočnú dobu,
perom som si ich vyškrabúvala
a na ňom do života niesla z hrobu.

Môj biely papier — obrus veselý,
keď sadli si zas oba ku mne k stolu.
Môj biely papier — vankúš v posteli,
keď s „Dobrou nocou“ odchádzali spolu.

A čierny smútok v každom písmene
sa po kvapkách lial z pera po deň nový.
Dva životy, dve smrti — Elene,
dva životy, dve smrti — Ivanovi!

Dnes mriem i ja. Viem, že ma objíme
môj milý národ, moje mŕtve stíny.
Pomaly zájdem k svojej rodine,
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
pomaly odídem aj od rodiny.

Už známa tma mi padá do zrakov,
znala som hroby, poznám i deň tretí.
„Pozdravte všetkých dobrých Slovákov![18]
Vítam vás! Zbohom! drahé moje deti!“

Bratislava 23. februára 1939



[17] Venované pamiatke pani Eleny Maróthy-Šoltésovej — Šoltésová umrela 11. februára 1939. Jesenský bol oddaným ctiteľom spisovateľkiným, ako o tom svedčí aj báseň v zbierke Po búrkach, Spisy JJ IV, str. 131 a iné jeho spomienky.

[18] „Pozdravte všetkých dobrých Slovákov! — touto vetou sa údajne E. M. Šoltésová rozlúčila pred smrťou so slovenskou verejnosťou, a za vtedajších politicky veľmi rozdráždených okolností sa aj toto pokladalo za politickú manifestáciu, ktorá šla od úst k ústam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama