SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dar

Führer daroval Francúzom rakvu, v ktorej ležalo knieža z Reichstadtu…[69] Aké gavalierske gesto!

Noviny


„Sloboda, rovnosť, bratstvo, abo — smrť!“
Slobodu, rovnosť, bratstvo Nemci vzali,
a na znak smrti knieža z Reichstadtu
Francúzom s rakvou z kovu darovali.

Noviny píšu: „Gesto hrdinské!“
A Francúzsko je iste plné bôľu:
Pripomína mu, že je cintorín,
čo čaká, ozdobený — na mŕtvolu.

Nač spomínať, že Orol s Orlíkom
spať budú vedno v múroch domoviny,

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
keď Paríž cudzí je a cudzinci
z cudziny vrátili sa do cudziny.

Nie, nie, nie je to gesto hrdinu,
len chvála sluhov so zajačím srdcom,
že pán ich, žobrák cti, tú nebohú
žobráčku — starú slávu kope krpcom.

Bratislava 30. decembra 1940



[69] Knieža z Reichstadtu — syn Napoleona I. a Márie-Lujzy Habsburskej, zvaný aj Orlík (Aiglon), umrel veľmi zavčasu na suchoty a do dejín vôbec nezasiahol. Známy hlavne z Rostandovej drámy Orlík.