SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mier


Už vrava vojenská v zákopoch onemela.
Nad vernosť priateľskú bol milší mieru klam,
porážka bez bitky, modlitba miesto dela,
cintorín a nie boj, nie pevnosť, ale chrám.

Spod zeme roja sa. Skrýš opúšťajú malú.
Radí sa ku chlapu chlap ako k stonu ston.
Krv necedí sa z rán, len z očú kvapky žiaľu
padajú potichu na železobetón.

Zem treba zanechať, čo verne brániť mali,
piaď každú, brázdočku, dolinku, vŕštek, svah.
Čo im z nej ostalo? Nuž a či prisahali
na žlté šúplaty len na ich podošvách?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
Topí sa Šumavy tieň v belasistom mori,
odopäl Krkonošov pás deň osudný.
Český les za chrbtami, zmĺkli Krušné hory.
Čo im z nich ostalo? Velenie: „Zabudni!“

Slobodné hrebene ich cudzia čižma dlávi.
Hrebene skalnaté, hrebene zelené!
Čo im z nich ostalo? Zošustli sa im z hlavy
a do sŕdc zapadli ich ťažké kamene.

V pochode tvrdý krok nemecké hrudy mrví.
Čo krok, to bolesti, čo hrudka — srdca časť.
Ranení vojaci bez vycedenej krvi
a bez rán opúšťajú poranenú vlasť.

Radšej by nežili a do smrti sa bili,
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
by bola vrchmi zas sťa dievča objatá…
A národ túži tiež: kiež by sa obrátili,
a verí: príde ten čas, keď sa obrátia.

Bratislava 25. októbra 1938