SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neverní strážnici


Na vine je nie tma, že sme všetci v tôni,
zahasil nám lampáš víchor — nespokojník,
na vine je nie les, že v ňom popod stromy
olúpiť nás prišiel nenásytný zbojník.

Vinní sme si sami: Málo svetla bolo,
málo takých, ktorí v mraku zasvietili.
Vinní sme si sami: V horách naokolo,
čo nás strážiť mali, verne nestrážili.

Pridali sa k tomu, čo nám lampáš zhasil,
viedli toho, ktorý iba kradnúť zvykol,
aby sa len v našom dome usalašil,
zbojníkmi sa stali v službe u zbojníkov.

Preto ostávame v tôni bez lampáša,

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
preto je les nemý, hlce kroky pažiť,
aby v čiernej noci vlastná banda naša
toho, čo nás zbíja, lepšie mohla strážiť.

Bratislava 18. júla 1940