SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred postavením pomníka Svätoplukovi


Pán Polakovič[56] skvelý návrh dáva:
Svätoplukovi stavať pamätník.
Opýtajme sa najprv Rastislava,
čo povie na to oslepený strýk.

Sú historické kurzy, vec je známa,
lež kvôli presvedčeniu národa
opýtajme sa ešte Karolmana,
spomeňme na Svätého Metoda,

a po ňom na Wichinga hodnostára,
čo pokojný dom spravil z blázinca,
Gorazda spýtajme sa, Angelára,
Klimenta, Nauma i Vavrinca,[57]

tých dvesto kňazov, do väzníc čo hnali
a za hranice Veľkej Moravy…
Keby sme azda pomník nestavali,

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
veď nám ho Arnulf postaví.

Dnes so samostatnosťou zase máme
Rím, zradu, nemčenie, svár, podlosť, klam,
a na seba keď pozeráme,
načo je pomník Svätoplukov nám?

Bratislava 7. marca 1940



[56] Polakovič — ideológ ľudáctva a Slovenského štátu

[57] Gorazda spýtajme sa, Angelara, (Klimenta, Nauma i Vavrinca) — všetko žiaci Cyrila a Metóda, ktorých vyhnal z Veľkej Moravy Svätopluk. Zahrnutí sú v pravoslávnej cirkvi ešte s inými tzv. sedmopočetnými svätými.