SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V“

[73]


Kto vrabcom je, ten nie je sokolom,
hoc zobáčik svoj v jeho perie vhrúži,
kto lopúchom je, nie je topoľom,
hoc s pätami sa jeho denne druží.

Kto chabcom je, ten nie je hrdina,
hoc zdobí šat ho, ostrohy a čižma
a vystaví sa o ňom listina
a na prsiskách azda veľký kríž má.

Kto vodcom je, ten nemôže byť kmín,
čo v lúpežiach má iba zaľúbenie,
hoc biča praskaním a hrešením
pred sebou ulúpené stádo ženie.

Kto pre národ chce apoštolom byť,
v remesle diabla nemôže byť vinný,

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
musí mať čistú myseľ, čistý štít,
reč čistú, ruky čisté, čisté činy.

Hrdina, sokol, vodca, apoštol!
Čo za tituly pre seba si zhabol?
Len okrúhlejší si, jak predtým’s bol,
vrabec a lopúch, chabec, kmín a diabol!

Bratislava 5. mája 1942



[73] „V“ — znak vodcu (Hitlera, Mussoliniho), ktorý fašizmus zbožňoval a všade rozširoval.