Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Zuzana Šištíková, Iveta Štefániková, Erik Bartoš. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 147 | čitateľov |
Dňa 12. septembra sme prišli do Bologne.[204] Je to nesmierne veľké mesto, ale spôsob jeho života a nádhera budov sa nedá s Florenciou vôbec porovnať. Ukazujú tu //denne// neporušené telo sv. Kataríny. Ukazuje sa pútnikom, ktorí sem húfne //prichádzajú//, v určitú hodinu, v tej podobe, v ktorej vraj ostalo v smrteľnom zápase. //Či je naozaj jej, pochybujem.// My sme ho nevideli.
//Keď sme vošli do Bologne, horko-ťažko sme našli verejnú krčmu. Napokon sme prišli// k veľmi vysokej veži, pri ktorej bola krčma. Tu sme sa ubytovali. Na vežu sa môžeš dívať z hociktorého miesta, z každej strany sa zdá byť nachýlená.
Keď sme sa naobedovali, dostatočne si odpočinuli a naprechádzali sa a nenaskytla sa nám príležitosť dať sa ďalej odviezť po rieke, vykročili sme v podvečer toho istého dňa bránou Galliera.
//Z Bologne sme šli štyri nemecké míle po rovine.//
Bolonské územie oplýva na všetkých stranách znamenitými záhradami a vinohradmi. Cesta je rovná a na oboch stranách má zasadené stromy //topole, ktoré sa volajú osiky//. Nielenže poskytujú pútnikom tieň, ale //dávajú aj veľa hrozna//, lebo sa po nich vinie nahor hojný vinič. A hoci niektoré stromy sú ako menšie veže, predsa k nim vinič lipne, tiahne sa až k vrchovcom a hrdí sa utešeným hroznom. Konope sejú tak riedko, ako sa u nás sadí zelenina. A priam ich vytínajú sekerami a inými nástrojmi. Potom odseknú oba konce, spoja ich ako debnári obruče a tak ich zvážajú, hrubé ako palec. Cyprusové stromy rastú obdivuhodným spôsobom. Z niektorých totiž vytvárajú domčeky s oblokmi a strechami, opatrené hradami; a tak v kmeni jedného stromu majú hneď husto obrastené a voňavé podlubie. Iné skrášľujú uprostred ako pásom oddola až nahor vlastnými, obdivuhodne obsekanými vetvičkami. Na vrchovci vytvoria loď, na ktorej stoja veslári držiaci v rukách veslá, trubač fúkajúci do trúb a iné, a to tak, že možno rozoznať ruky, trúby, vlasy, ba aj rozmanité podrobnosti, ale to všetko rastie a zelená sa. Na cyprusoch predstavujú i rozmanité fontány. Aj záhrady náramne okrášľujú. Inde obklopuje paláce ako múr veľmi husté krovie. Vytvárajú na ňom gule, nádoby, vojakov a podobne, a to iba umeleckým obstrihaním zeleného krovia.
[204] Bologna… — mesto s najstaršou európskou univerzitou (r. 1119), ktoré charakterizovalo veľa šikmých veží. Zachovali sa len dve (Torre degli Asinelli z r. 1119, 97 m, Torre Garisenda z 12. stor., 48,16 m). Sv. Katarína Vigli (1413 — 1463), klariska, založila r. 1456 chrám Božieho tela (Corpus Domini). Je v ňom aj pochovaná.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam