Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Belan vystavuje u Belana

MUDr Peter Belan pochádza z umeleckej rodiny, kedysi bol spoluzakladateľom, hercom aj autorom Divadla u Rolanda – nečudo, že ho to dodnes drží, že medzi jeho pacientmi nechýbajú umelci — a že aj v čakárni jeho ordinácie na Bradlianskej ulici bývajú aj verejnosti prístupné výstavy a koncerty.

Výstava kaligramov, ktorá tam práve visí, je unikátna.

Kaligramom nazývame text, ktorý je zároveň výtvarným dielom. Jeho pôvod by sme mohli hľadať na stenách pravekých jaskýň či v obrázkových písmach dávnych civilizácií.

Sám seba a svoju umeleckú dvojdomosť si uvedomil už v stredoveku, no meno mu dal až v roku 1918 Guillaume Apollinaire, keď vydal svoje Calligrammes — a keďže sú preložiteľné, poznajú ich aj českí a slovenskí čitatelia z rôznych vydaní Apollinairovej poézie.

V rovnakom roku, ako sa narodil kaligram, Apollinaire zomrel — no jeho poézia sa stala inšpiráciou pre celé dvadsiate storočie. Nejaký ten kaligram nájdeme takmer u každého moderného básnika. Z tých slovenských som si v tejto chvíli – mea culpa — dokázal spomenúť akurát na svoj: pred šesťdesiatimi rokmi som v Mladej tvorbe uverejnil optimistickú báseň

Óda na kosoštvorec

¦

Ale hlavná otázka tejto chvíle znie inak. Má Slovensko básnika, ktorý by sa kaligramu venoval ako svojmu hlavnému žánru?

A odpoveď znie: má ho. Je ním Milan Belan, náš geniálny džezový trubkár, ktorý pod pseudonymom M. I. Spitz tvorí kaligramy a práve ich po prvý raz vystavuje. Názov jeho výstavy: IN VINO VERITAS — IN BORDEAUX SANITAS.

Keby nie ten pseudonym, núkal by sa ako námet na kaligram už samotný oznam, že Belan mal vernisáž u Belana Kto však tú vernisáž zmeškal, nemusí si zúfať — výstava ešte trvá. Iste sa sem zmestí aspoň jedna ukážka z nej — a zvyšok si milovníci kaligramov jedného Belana môžu pozrieť v čakárni toho druhého.

Odpusť nám Bakchus naše viny, kvas každodenný daj nám dnes, nech stále znie nám SALVE VINI ! — základná téza našich téz, ktorá nás spája v UNITAS s krédom IN VINO VERITAS item IN BORDEAUX SANITAS!

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.