Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Spomienka na Jozefa Marušiaka

V nedeľu, 7. januára 2018 podvečer, zomrel literárny vedec a prekladateľ Jozef Marušiak († 85). Bol to nielen náš dobrý priateľ, ale aj spolupracovník — mne a mojej žene sa pri lúčení s ním vynára aj spomienka na naše spoločné dielo:

Jan Brzechwa, Akadémia pána Machuľu. Z poľského originálu (Pan Kleks; Akademia, Podróże, Tryumf) preložila Oľga Feldeková (Akademia), Jozef Marušiak (Podróże, Tryumf), verše prebásnil Ľubomír Feldek. Ilustroval Adolf Born. Vydali Mladé letá v roku 1978.

Keď som z clivoty chcel tú knihu vziať dnes znova do rúk, zistil som, že ju nemáme. Zašiel som do neďalekého detského oddelenia Mestskej knižnice, no aj tam ma čakalo sklamanie.

Vo všetkých regáloch svietili knižné novinky — nášmu Brzechwovi sa miesto medzi nimi už neušlo.

„Ach, veď tá kniha vyšla pred štyridsiatimi rokmi, už je vyradená,“ informovala ma knihovníčka Veronika.

„Taká krásna kniha? To hádam nie je možné!“

„Je,“ povedala, ale v sklade by mal byť ešte jeden exemplár, pôjdem vám ho pohľadať.“

Kým bola preč, tiahli mi hlavou vyčítavé myšlienky, adresované dnešnej dobe. O to vyčítavejšie, o čo dlhšie sa knihovníčka nevracala. Ani som už nedúfal, že ten posledný exemplár nájde. Zaradoval som sa však, keď sa znova objavila a už z diaľky som zazrel v jej rukách knihu. Všetko som zrazu pochopil a dnešnej dobe som odpustil. Veď to, čo knihovníčka prinášala, nebola už krásna kniha, bola to kniha ošarpaná. Ale to, čo zapríčinilo jej ošarpanosť, nebola jej hanba, bola to jej sláva. Bodaj by nebola ošarpaná, keď za štyridsať rokov prešla rukami možno tisícok bratislavských detí! Dobre si splnila svoju úlohu na tomto svete a odišla na zaslúžený večný odpočinok.

Aj Ty, Jozef, si si dobre splnil svoju úlohu na tomto svete, aj Ty si odišiel na zaslúžený večný odpočinok. Aj nás naň zajtra vyprevadia, no predbehol si nás, a tak my vyprevádzame Teba. A nielen my — nekrológ za Tebou nám pomáha písať aj náš spoločný priateľ profesor Machuľa.

Podľa neho, — aj keď si už na nebi, — ešte vždy sa zrkadlíš aj na zemi, tak ako mesiac na hladine toho jeho rybníka konča lúky…

Na rybníku konča lúky objavil sa zrazu mesiac. „Ktože je to?“ skríkli šťuky, mesiaca sa trochu desiac. „Ja som zlatá rybka, panstvo,“ s úsmevom sa mesiac chlapil. Doplatil však na cigánstvo — hneď ho jeden rybár lapil. Upiekol ho na masti — najedli sa dvanásti…

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.