Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

O tri dni skôr

Pri tridsiatom výročí novembra 1989 si zaslúži spomienku aj historický fakt, že ústavný článok 4, uzákoňujúci mocenský monopol jednej strany, bol na Slovensku zrušený o tri dni skôr než celoštátne.

Stalo sa to v nedeľu 26. novembra 1989. Keď v noci z nedele na pondelok vypadol z rotačky prvý výtlačok pondelňajšej Pravdy s tou správou, ktosi ho pohotovo priniesol aj do domu Milana Kňažka, kde v tú noc úradovalo občianske hnutie. Tam sa vzápätí zrodilo rozhodnutie, že ten výtlačok sa musí do rána dostať do Prahy. 27. novembra malo totiž z pražskej tribúny odznieť spoločné vyhlásenie OF a VPN — a tá správa v ňom nesmela chýbať. Zatelefonovať ju do Prahy nestačilo — nemuseli by telefonátu uveriť Ale keď to uvidia čierne na bielom…

Ako emisári sme boli určení ja a Vlado Ondruš. Ako automobilista schopný uniknúť aj prípadným prenasledovateľom — Peter Kresánek. Ešte chvíľu sme čakali potme, kým to vzdajú tajní, čo krúžili okolo Kňažkovho domu — a potom sme vyrazili. Práve sa brieždilo, keď sme so svojím posolstvom vkročili do podzemia Činoherného klubu, kde vtedy sídlilo Občianske fórum.

Debatovali tam dve separátne skupiny — zamierili sme k tej, v ktorej sme zazreli Václava Havla. Toho naša správa nadchla a hneď sa postaral o jej zaradenie do pripravovaného vyhlásenia. No keď sme sa skontaktovali aj s druhou skupinou, ten najdôležitejší z nej na našu správu zareagoval negatívne:

„Pánové, to je nesmysl. Teď nelze ještě udělat nic víc, jen infiltrovat orgány současné moci. O zrušení ústavního článku 4 nelze uvažovat dřív, až tak někdy v lednu…“ „Lenže u nás v Bratislave bol zrušený už včera,“ vyvádzal som ho z omylu. No on krútil hlavou dokonca aj vtedy, keď som mu to, čierne na bielom, ukázal jeho vlastným prstom. „Já to tam nečtu,“ povedal. Bol to Václav Klaus.

Jeho názor však našťastie nebol rozhodujúci Do našej debaty zasiahol zrazu aj Václav Havel: „Když to tam Slováci chtějí mít, tak jim to tam dáme.“ Naša správa v popoludňajšom spoločnom vyhlásení OF a VPN 27. novembra nechýbala.

A 29. novembra 1989 — počas návštevy delegácie Občianskeho fóra v Bratislave, zažilo Slovenské národné divadlo najkrajšie standing ovation vo svojich dejinách — keď prišla z Prahy správa, že ústavný článok 4 práve zrušilo aj pražské Národné zhromaždenie už aj celoštátne.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.