Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Už aby bol marec

V našej rodine je to tak, že keď si ja pálim prsty, krotí ma moja žena, a keď ja zleniviem, zrazu si zabojuje ona. Hoci jej vždy, keď ide do Sedmičky, radím, aby nehovorila nijaké mená, a doteraz ma vždy poslúchla, toť minule sa vzbúrila.

Vraj to nejde — ulievať sa pred voľbami. A tak pripomenula pánovi Ficovi, že v druhej svetovej vojne nás oslobodzovali nielen Rusi, ale aj Američania, takže jeho úctu si zaslúžia nielen ruské symboly, ale malo by mu prekážať aj fašistické pálenie americkej zástavy. A o pánovi Matovičovi zas povedala, že hoci je to statočný človek, aj on by si mal vziať príklad z Jana Wericha, ktorý sa kedysi priznal, že jeho „ucho se někdy diví, když slyší, co to ta jeho huba povídá.“

Som vďačný svojej žene, že vybavila militantné predvolebné témy — a mne nechala tému mierumilovnú.

Zhodou okolností 27. februára 2020 — teda priam v predvečer volieb — z iniciatívy Klubu 89 — ale hlavne pri príležitosti svojho storočného jubilea — Slovenské národné divadlo v spolupráci so Stálym zastúpením Slovenskej republiky pri Európskej únii uvedie v divadle Marni v Bruseli moju hru Nepolepšený svätec.

Je to hra, ktorá vznikla v dramaturgii Petra Kováča a v réžii Kamila Žišku a výbornú prácu v nej odviedli herci Matej Marušin v úlohe svätca a Richard Autner v úlohe diabla. Takisto ja som sa usiloval odviesť dobrú prácu. No táto hra je zároveň aj dokumentom a najväčšiu prácu na nej odviedol jej hlavný hrdina MUDr. Silvester Krčméry. Svoj život, počas ktorého roky 1951 — 1964 strávil vo väzení, zasvätil predovšetkým boju za náboženskú slobodu, no stal sa pre nás aj symbolom boja za občiansku slobodu, za slobodu ako takú.

Aj vďaka nemu sme dnes súčasťou slobodného sveta. V Bruseli teda zaznejú aj slová MUDr. Silvestra Krčméryho. Povedal ich 24. júna 1954 pred súdom, keď mu hrozil trest smrti:

„My ľudí nerozdeľujeme! Ani podľa tried, ani podľa majetku a kabáta, ani podľa rasy alebo pôvodu, ale každý človek je pre nás druhým Kristom. S radosťou a hrdosťou ideme teda do väzení, a ak treba, aj na šibenicu… Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu.“

Hľa, nemusí byť našou tvárou, ktorú ukazujeme svetu, len militantný predvolebný boj — je ňou aj láska k ľuďom a k pravde. Len pred voľbami na túto svoju krajšiu tvár zabúdame.

Už aby bol marec.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.