Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Solidarita je sebapotvrdzujúca správa

Miroslav Pollák pôsobil pred novembrom 1989 na košickej univerzite ako matematik. Nežná revolúcia ho vtiahla do verejného života a výpočet jeho ponovembrových aktivít by stačil aj na tri životopisy. Bol poslancom Národnej rady aj splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Politológiu študoval na univerzitách v Brne, Leuwene aj Londýne.

No nech robil čokoľvek, svojej prvej láske matematike dvoriť neprestal. A ako pekne jej dvorí! Iní matematici — zaiste tiež potrební — sa musia trápiť s vyratúvaním trvalého rastu HDP, hoci vedia, že nič na tejto zemeguli nemôže rásť trvalo. A zatiaľ Miroslav Pollák vo svojich analýzach s úspechom rieši oveľa trvalejší matematický problém, ktorý zaujíma 99 percent ľudí na svete: ako vyžiť z nuly.

Mal som príležitosť zobďaleč sledovať, ako z nuly vznikali aj tri jeho posledné kolektívno-autorské knihy: Udavači. Ploty. Solidarita.

Keďže najbližšie k nule je číslovka jeden, Miroslav Pollák si zvolil na začiatku každého z týchto projektov jedno slovo, s ktorým oslovil vybranú skupinu autorov. Tí ho zväčša nesklamali – rukopis každej knihy mal zakrátko pokope. V takej chvíli sa obracia na ďalšiu skupinu ľudí, o ktorých vie, že ich môže s dôverou osloviť: na ilustrátora Fera Guldana, na grafického upravovateľa Alexandra Mušinku, na prešovskú tlačiareň MichalaVaška… A zrazu je na svete aj vytlačená kniha.

Tu však už matematická genialita Miroslava Polláka naráža na svoj strop. S vytlačenou knihou potom už iba putuje od priateľa k priateľovi, viac ju rozdáva ako predáva, a tak sa vracia na tú parketu, na ktorej je doma — na nulu. Totiž nevracia sa — projekty, ktoré uskutočňuje, sa celý čas od tej nuly vôbec nevzďaľujú.

Kniha Solidarita, ktorá vyšla tohto roku, by si zaslúžila celostranovú recenziu, ja v rubrike Dnes píše sa ju teda recenzovať nepokúšam.

Urobím len to, že z množstva nádherných myšlienok prítomných v tej knihe, vyberiem tri, ktoré by mohli byť mottom takej recenzie. Alexander Bröstl: „Solidarita rúca múry.“ František Mikloško: „Tá situácia medzi núdznym a darcom sa odohráva v tichosti, to posledné sa nedeje na verejnosti, deje sa to len v ich srdciach.“ Miroslav Pollák: „Aj slušnosť je solidarita.“

Mimochodom: Aj to si náš matematik dobre vyrátal, že si pre túto knihu zvolil tému solidarita. Kto z oslovených by mu príspevok do nej napísať nestihol, sám seba by uvrhol do podozrenia z nedostatku solidarity. Jedno motto práve v tejto chvíli prišlo na um aj mne:

„Solidarita je sebapotvrdzujúca správa.“





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.