Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

U ochotníkov sa vždy čosi naučím

Keď sa ochotníci bez honoráru celé mesiace venujú mojej hre a ja neprídem na premiéru — vždy si to vyčítam. Aj toť sa mi snívalo, že som v Dubnici na krásnom predstavení svojej hry Hraj, noha, a ty, druhá, tancuj — a potom som sa prebudil a uvedomil som si, že som to predstavenie nevidel. Prepáčte, Dubničania.

V tejto chvíli si navyše uvedomujem, že píšem o téme pre čitateľov novín celkom neznámej. Noviny sú plné článkov o problematických osobnostiach, horko-ťažko ostane trochu miesta na informácie o profesionálnych inscenáciách — kdežeby ešte aj ochotnícke divadlo mohlo rátať, že o ňom ktosi čosi napíše.

A pritom, ako to celý život sledujem, slovenské ochotnícke divadlo si stále udržuje vysoký štandard. Vlani divadlo Dobreta z Drahoviec s mojou hrou Smrť v ružovom slávilo úspech dokonca aj vo Francúzsku (réžia: Blanka Kollárová). Alebo — nech nepíšem len o sebe — videl som nezabudnuteľné predstavenie Dobrovodovho Malkáča v Lučenci (réžia: Árpád Szabo).

U ochotníkov sa vždy aj niečo naučím. Divallo Tesáre vedie Marika Bagová — tá mi prezradila erbové heslo miestneho nárečia: „Pallo myllo vella umyvalla.“ Do predstavenia Perinbaby na Topoľčianskom hrade som ho potom dopísal ako repliku pre umývajúcu sa Aničku.

Pri mojej poslednej návšteve v Divadle — v piatok 17. mája – sa to však zbehlo tak, že som bol na javisku ja a — keďže sme práve hrali s Francúzskom — zarecitoval som aj túto básničku:

„My, slovenskí chalani, na hokej sme nadaní. Každý z nás je preto rád, že je na Slovensku ľad. Keby sme sa omylom narodili nad Nílom, tam by naše nadanie bolo na nezbadanie.“

Recitovať mi ju pomáhal chlapček v hľadisku. Po programe prišiel za mnou a chcel si odo mňa kúpiť knižku, ktorú som držal v ruke. Venoval som mu ju. O chvíľu však prišiel znova a vnucoval mi 10-eurovú bankovku. Dalo mi robotu, kým som ho presvedčil, že dar je dar. Chlapček sa volá Denis — a ďakujem mu za tento fejtón.

Tak ako je prísľubom do budúcnosti nová generácia našich hokejistov, som si istý, že ním je aj Denis, ktorý sa už teraz usiluje úzkostlivo dodržiavať to, čo považuje za pravidlá hry. Určite sa nechystá v dospelosti vraždiť, kradnúť, tárať či inak podvádzať.

Verme, že v novinách sa v budúcnosti nájde miesto aj na články o výborných slovenských ochotníkoch — a na publicitu porušovateľov pravidiel budú stačiť rozsudky.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.