Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Nežná správa o Nežnej

Stalo sa to v mestečku Gorkij, kde žil v nútenej izolácii ruský disident, laureát Nobelovej ceny Sacharov. V júni 1989 nečakane zabúchal na jeho dvere montér, ktorý mu prišiel namontovať telefón. Toho montéra mu poslal Gorbačov — a bol prvý, kto mu zatelefenoval a vyzval Sacharova, aby 9. júna 1989 prehovoril v parlamente. Sacharov využil svoje vystúpenie na to, aby navrhol zrušenie totality aj rozpustenie sovietskeho impéria.

Bol to prevratný deň, ktorý „znežnil“ politickú situáciu na celom svete — vďaka tomu si aj náš november 1989 mohol dať na fasádu oxymoron „nežná revolúcia“.

O tomto, no nielen o tomto, sa hovorilo aj pri vyhodnotení súťaže November a my, ktorú iniciovala pani Jana Kotová, predsedníčka Klubu 89, zúčastnili sa na nej detí z celého Slovenska a niekoľko stovák z nich bolo prítomných 15. novembra 2019 na bratislavskej radnici, kde súťaž vyvrcholila udeľovaním cien, besedou a koncertom za účasti Bratislavského chlapčenského zboru a mladých umelcov zo ZUŠ Exnárova.

O čom bola súťaž?

O spomienkach dospelých, ktoré zozbierali deti. Ale aj o vlastnej tvorbe detí na počesť tých spomienok.

A kto bol ocenený?

V audiovizuálnej tvorbe uspeli žiaci zo Spojenej školy internátnej v Kremnici svojimi Kľúčmi od neznáma a Zdenka Vilhanová z gymnázia v Detve prácou Zazvonil zvonec a socializmu bol koniec.

Žiaci zo Základnej školy v Hranovnici zas v kategórii retrodizajn dielom Takto to vnímame my.

Za kolekciu šperkov boli odmenení súťažiaci z bratislavskej Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím.

Zoe Krajňáková bola ocenená za keramické dielo Lampa Budajka.

Kamila Hanusová za tričko Moje srdce je na slobode.

Samuel Dzurek za cyklus fotografií.

Sebastián Bražina za literárne dielo Odkaz roku 89.

Žilinské gymnazistky Barbora Horehájová a Tatiana Drevená za spracovanie životného príbehu Františka Mikloška získali Cenu českého veľvyslanca — pobyt v Prahe.

Monika Škodová a Sára Paldanová získali za cyklus fotografií cenu francúzskeho veľvyslanca Christopha Léonziho — výlet do Paríža.

Za literárno-výtvarný artefakt — text upravený do podoby čísel 1989 — vyhrali gymnazistky z Tisovca Nina Ondrová a Karolína Váradiova výlet do Bruselu.

Do Bruselu sa za svoj dokument pozrie aj Matej Kováč.

A Klub 89 už v tejto chvíli pripravuje podobnú súťaž k výročiu druhej svetovej vojny.

Ospravedlňujem sa, ak som niečo poplietol alebo na niekoho zabudol.

Spomienok na nežnú revolúciu majú čitatelia Sme isto už cez hlavu. Ale z lásky k deťom túto nežnú správu o nežnej hádam ešte uvítajú.

&

POZNÁMKA: Tento fejtón nevyšiel, možno preto nie, že podľa názoru redakcie prirýchlo stratil aktuálnosť. Aj napriek tomu som sa rozhodol zachovať ho v tejto knihe.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.