Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 39 | čitateľov |
Od príchodu Konštantína a Metoda sa naše dejiny nezaobišli bez kňazov — takisto však sa nemohli zaobísť bez advokátov. Zišli by sa už vierozvestom, predvolávaným na koberec do Ríma. Vtedy sme ich ešte nemali — vierozvestovia sa museli obhajovať sami.
No s kresťanstvom sa u nás objavuje aj právny systém, a ten, akokoľvek nedokonalý, zaručoval už každému — či národnému dejateľovi, či zbojníkovi — právo na obhajobu.
(O dočasné zdegradovanie advokáta na bezmocného diváka a neraz aj obeť justičných vrážd sa postaral až stalinizmus v päťdesiatych rokoch minulého storočia.)
Nečudo, že advokáti sa stali nielen strážcami, ale aj spolutvorcami našich dejín. Tento fakt sa odzrkadlil aj v ambicióznom edičnom projekte Slovenskej advokátskej komory.
Už pekný rad ňou dosiaľ vydaných kníh by možno unikol mojej pozornosti, nebyť toho, že ich najusilovnejší autor JUDr. Peter Kerecman ma požiadal o úvod k jednej z nich.
Vďaka tomu som sa zoznámil aj s ďalšími titulmi. Sú to:
Advokácia v spomienkach advokátov (2013), kolektívne dielo.
Advokát Pavol Országh Hviezdoslav (2013), autori Peter Kerecman, Štefan Jančo.
Advokát Janko Jesenský, spisovateľ a legionár (2014), zostavovateľ Peter Kerecman.
Advokát Ivan Horváth a advokáti v jeho diele (2015), autor Peter Kerecman.
Prvé ženy v slovenskej advokácii (2015), autori Martina Gajdošová, Peter Kerecman.
Advokáti davisti (2017), autor Peter Kerecman.
Advokát Vojtech „Tatenko“ Rampášek (2017), zostavovateľ Michal Rampášek.
Všetky tieto knihy majú nielen dokonalú faktografickú výbavu a peknú úpravu, ale sú aj pútavým čítaním. Len malá ukážku z jednej z nich (Advokáti davisti):
„Pri istej oficiálnej príležitosti v Kremli roku 1946 sa Stalin Clementisa spytuje, prečo vlastne bol roku 1939 vo Francúzsku väznený? Clementisova odpoveď — zaistili ho ako komunistu ako stovky iných. Ďalšia Stalinova otázka — prečo bol potom nejaký čas internovaný aj v Anglicku. Clementisova odpoveď – nuž pre to isté. Rozhovor ukončil Stalin žartovnou pointou. Pripomenul prítomnému Molotovovi, aby uvážil, či by nebolo vhodné zavrieť Clementisa aj v Sovietskom zväze, inak by sa mohli spojenci uraziť, že u nich sedel a len tu nie. Bol to krvavý žart už vtedy?“ zamýšľa sa JUDr. Peter Kerecman.
Vieme, ako sa to skončilo: 3. decembra 1952 Clementisovou popravou.
Takto si — pri knihách vydávaných Slovenskou advokátskou komorou — môžeme nevdojak pripomínať zlé aj dobré historické udalosti. Jedna z tých dobrých, pri ktorej si vydýchol celý svet: 5. marca 2018 to bude šesťdesiatpäť rokov, čo zomrel J. V. Stalin.
— slovenský básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ, publicista, organizátor literárneho života Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam