Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Paríž v Drahovciach

Zatiaľ čo v Paríži bežalo 23. apríla prvé kolo prezidentských volieb, Slovensko si žilo svojím nedeľným životom. Napríklad ja som sa vybral do Drahoviec na tamojšiu premiéru svojej hry Smrť v ružovom. Parádne ju naštudovali ochotníci zo súboru Dobreta v réžii Blanky Kollárovej, v hlavných úlohách s Patríciou Mikolayovou (Edith), Máriou Ivančíkovou (grécka bábika) a Filipom Čechovičom (Theo Sarapo).

Za úspechmi Dobrety (nazvanej tak podľa mena pozemku, na ktorom stojí kultúrny dom) sa skrýva aj podpora starostu Juraja Kleina. No nedostavili by sa bez obdivuhodného spoločného úsilia.

Takýchto parádnych, iba z entuziazmu sa rodiacich a iba vlastným dobrým pocitom honorovaných ochotníckych inscenácií a iných kultúrnych podujatí sa dnes na Slovensku objavuje čoraz viac. Nie je ľahké orientovať sa v súčasnom vkuse — je slobodný, nuž je aj rôznorodý. Nie všetko sa musí podariť — no keď sa niečo niekde, aj mimo pozornosti médií, naozaj podarí, potvrdí sa to nefalšovanou radosťou nielen na javisku, ale aj v hľadisku. Aj ten entuziazmus slovenských ochotníkov dokazuje, že si svoju kultúrnu identitu ustrážime a v Európe sa nestratíme.

„Theo!“ Týmto zvolaním sa moja hra začína. To umierajúca Edith Piaf privoláva svojho o štvrť storočia mladšieho manžela Thea Sarapa, o ktorom potom spieva:

Keď ho v srdci mám, ja tam dnu celá rozkvitám – to on mi kvitne v cievach. On zas v svojom náručí ma kvitnúť naučí a o ružiach mi spieva. Keď tie slová z jeho pier klásť začnem na papier — aj papier zružovieva. Čierna noc čierny kvet len podať vie mi, od jeho viet čierny kvet zružovie mi. Láska ruže dáva dvom. A keď aj príde smrť — tak v ružovom.

Po predstavení som ochotníkom zablahoželal: „V Paríži sa v tejto chvíli uchádza o prezidentský úrad Emmanuel Macron — a zhodou okolností aj on má o štvrť storočia staršiu manželku.

Nevieme ešte, ako Emmanuel v tých voľbách pochodí – no isté je, že vo vašich srdciach to Theo už vyhral. Nielen vo Francúzsku — aj na Slovensku sa rozhoduje o bytí alebo nebytí Európskej únie. Paríž je dnes aj v Drahovciach…“

… A najnovšie správy z nedele 7. mája: Európskej únii zánik zatiaľ nehrozí, Emmanuel Macron sa stal francúzskym prezidentom, jeho sympatická Brigitte prvou dámou — a Drahovčania sa so svojím predstavením chystajú na festival do Francúzska.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.