Zlatý fond > Diela > Rozlúčka s klobúkom


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Rozlúčka s klobúkom

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 25 čitateľov


 

Zomrel arbiter elegantiarum slovenskej literatúry

Jozef Bžoch sa narodil 25. novembra 1926 a zomrel 11. januára 2018.

Je to v krátkom čase ďalšia smutná správa pre slovenskú literatúru. Po Vladimírovi Petríkovi a po Jozefovi Marušiakovi nás opustil Jozef Bžoch.

V roku 1986, keď oslavoval šesťdesiatku, som mu zablahoželal Perlivou básňou pre Jozefa Bžocha. Znova si ju v tejto chvíli čítam, a aj by som k nej dopísal pár slov a zaželal Ti v nich, milý Jozef, aby si sa znova stretol so svojou Perlou – lenže nejde to. Bol si arbiter elegantiarum slovenskej literatúry obdarený absolútnym sluchom, ktorého nikdy nemohol prekabátiť nijaký krasorečník. Viem si ťa predstaviť, ako by si sa aj pri nekrológu pousmial. Či nanajvýš by si moju hyperbolu uzemnil poznámkou, že ti želám čosi, čo sa nemôže podariť, pretože tvoja Perla je v nebi, kým literárni kritici idú automaticky do pekla. Nepripojím teda k tej svojej starej básni už ani slovo, iba sa ti ňou ešte raz poďakujem za to, že si arbitrom slovenskej literatúry nielen bol — ale že ním ešte dlho, veľmi dlho budeš.

PERLIVÁ BÁSEŇ PRE JOZEFA BŽOCHA Ej, spomínam si, ako mladý Bžoch vďaka tej svojej divej náture do týždňa nabral na kritický roh aj lumpov troch — neznášal podvodníkov v literatúre. Neznášal tých, čo predstierajú hodnoty, pochváliť ochotný bol iba pravé klenoty. Videl to Boh. Povedal: „Bžoch, čo v hierarchii hodnôt zjednáva vždy nápravu, natrafiť zaslúži si na perlu. Na takú s veľkým P! Nie na falošnú — na pravú. Nie iba na takú, čo chce sa slovami blysnúť zoči-voči kritickému snaženiu. Na pravú Perlu, z kostí, z mäsa… No skrátka na ženu.“ Čo si to spravil, Bože? Perlou ženy upokojil si divé srdce bžošie! Preblažený spustil sa na ňu ako na Danae zlatý dážď… Pribudlo zlatovlasých detí na svete — no ubudlo tu spravodlivých vrážd. Dnes literárni podvodníci vedia, že nestačí len hlúpe knihy písať — majú iné praktiky. Po úradoch a redakciách tak ako hôrni chlapci kolo vatry sedia a navzájom si píšu kladné kritiky. Kocháš sa dnes už, Jozef, len tým, čo má cenu, kocháš sa zbierkou svojich živých perál? Len či sa mladší ešte rozpomenú na tvoj hnev, s ktorým perly hľadať si sa zberal… 25.novembra 1986

(Poznámka: V Sme sa uchádzali o publikovanie dva podobné nekrológy, prednosť dostal ten druhý, môjmu sa postaral o publicitu Facebook. Do tejto knihy však patrí.)

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.