Zlatý fond > Diela > Slovenské ľudové rozprávky I.


E-mail (povinné):

Stiahnite si Slovenské ľudové rozprávky I. ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Samuel Czambel:
Slovenské ľudové rozprávky I.

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Katarína Bendíková, Pavol Tóth, Ján Gula, Ina Chalupková, Alžbeta Malovcová, Lucia Trnková, Alena Kopányiová, Tomáš Vlček, Dorota Feketeová, Vladimír Fedák, Lenka Zelenáková, Lenka Konečná, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Erika Majtánová, Daniela Kubíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 299 čitateľov

Ako vyhnali sedliaka z neba

[182]

Jeden sedliak rád by sa bol dostať do neba, i prišiel k dverám, prosil svätého Petra, žeby mu otvoril. I ten mu toľko dovolil, žeby aspoň koniec nosa tam urobil.

Keď mu tie dvere otvoril, sedliak sa obrátil chrbtom a tak chrbtom šiel napred do dverí a tak mal koniec nosa v nebi. A svätý Peter ho potom nemohol odtiaľ vyhnať, a tam ho nechceli, že je hriešny.

Potom pošiel svätý Peter k svätému Jánovi radiť sa, čo má s tým sedliakom robiť. Ten mu už potom povedal, žeby ho len vyhnal, ako môže. Ide nato zase Lukáš a tento mu naradil:

„Tomu sedliakovi boli zhynuli voly, keď bol ešte živý, nuž si zavolaj anjelov a pusť ich ponad bránu a nazad im otvor bránu a rozkáž im kričať: ,Voly, voly, sivé voly!‘“

I ten sedliak, keď to počul od tých anjelov, nuž vybehol, že to tie jeho voly sú tam pred tou bránou. A Peter za ním chytro zaprel. A viac ho potom tam nazad nepustil.[182] Jano Jänký, vicerichtár zo Zázrivej (Orava), 30. júna 1900. Polívka III, 413 — 414.
Samuel Czambel

— filológ, dal vedecký podklad spisovnému jazyku a slovenským jazykovým dejinám Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.