Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Foit B.: Čierny Peter

Veselohra v 1 dejstve. Str. 26, cena Ks 4.80.

Javisko: izba v osamelej horárni.

Osoby: Hubert Jazvec, lesný, Ruženka, jeho chovanica, Jarka Škovránok, les. adjunkt.

Rekvizity: lampa, 3 taniere, 3 lyžice, polievka, hracie karty Čierny Peter.

Dej: Horárovi Jazevcovi zomrela žena. Má pri sebe len chovanicu Ruženku. Je už starý, no jeho srdce nie natoľko, aby sa nerozohrialo pre Ruženku. Jedného večera ju požiada, aby bola jeho ženou, táto ale odmieta, lebo má rada les. adj. Jarka Škovránka. Jazvec šípi, prečo ho asi nechce a chce sa preto poriadne presvedčiť. Oboch po večeri pozve na partiu Čierneho Petra. Jarka hru prehráva a sú mu preto namaľované fúzy Čierneho Petra. Za neprítomnosti Jazevcovej sa mladí bozkávajú a Ruženke ostávajú na tvári stopy Jarkových namaľovaných fúzov. Starý Jazvec sa takto presvedčil, koho má Ruženka rada a v hneve vyháňa Jarka z horárne. Mladí ľudia sú veľmi nešťastní a nevedia, čo si počať. No, nakoniec sa starý Jazvec predsa umúdri a oslávi im zasľúbenie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.