Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Hradčanský J. O.: Kráľovnej náhrdelník

Komédia v 1 dejstve. Strán 26, cena Ks 4.80.

Javisko: prepychove zariadený budoár.

Osoby: Filip Hlavatý, Amália, jeho žena, Lord Harry Chesney, Lucia Ferrari, detektív, Peter, sluha.

Rekvizity: 2 rovnaké náhrdelníky, púzdro od šperkov, telefon.

Dej: Pani Amáliu Hlavatú navštívi pán s dámou, predstaviac sa ako lord a svoju spoločnicu Luciu ako svetochýrnu hviezdu-tanečnicu. Pani Amáliu vraj videli v divadle ozdobenú briliantovým náhrdelníkom. Slečna Lucia je presvedčená, že je to náhrdelník anglickej kráľovnej. Pani Amália ale jej domnienku vyvracia, lebo náhrdelník dostala od svojho manžela i s náušnicami a ihlicou. Slečna Lucia vraj tančila raz, súc náhrdelníkom ozdobená a jej jediným prianím je, mať ešte raz tento náhrdelník. Pani Amália vyhovuje jej prosbe a náhrdelník jej požičiava. Lucia v tanci omdlieva, nepozorovane náhrdelník vymení za podobný, ale celkom bezcenný. Amália podvod nezbadá ani po ich odchode. Celú vec vypráva svojmu manželovi Filipovi. Tento vidí, že bola okradnutá a hreší na jej ženský rozum. O chvíľu pribehne detektív, súc na stope svetoznámych podvodníkov. Hlavatý sdeľuje detektívovi, že boli okradnutí a tento sľubuje, že pani Amália dostane zaručene náhrdelník zpäť. Aby ale vedel, že iste patrí náhrdelník k jej garnitúre, potrebuje k tomu i ostatné šperky a tak p. Hlavatý mu ich sám vydáva. O chvíľu donesie sluha dopis, kde slečna Lucia píše, že náhrdelník je prekrásny a zatúžila preto i po ostatných šperkoch. Hlavatý je celý nešťastný, že ani jeho mužský rozum nestačil na ženskú prefíkanosť.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.