Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Laskomerský G. K.

I. Starý zaľúbenec. Fraška v 1 dejstve. Strán 26. II. Komédia bez zaľúbenia alebo Oklamaný klamár. Pletka v 2 dejstvách. Strán 14. Súboj na pivo. Žart v 2 dejstvách. Strán 11.

Všetky 3 hry v 1 sväzku. Cena Ks 3.—.

I. Starý zaľúbenec

Javisko: staromódna izba.

Osoby: pani Dudrová, vdova, Lenka, jej príbuzná, Štefan Zurvalec, jej miláčik, Úlisný, starý úžerník, Novinka, suseda.

Rekvizity: ceduľa, špendlík, sud, putňa s vodou, ženské staromódne šaty, tabatierka.

Dej: Stará tetka Dudra chce silou mocou svoju príbuznú sirotu Lenku vydať za bohatého Úlisného, starého úžerníka. Lenka sa ale radšej rozhodne opustiť tetku a ísť so Štefanom, svojím milým, hoci tiež chudobným, než si vziať protivného Úlisného. Tetka sa zlostí nad jej tvrdohlavosťou, no predsa je neoblomná v túhe za majetkom. Úlisného úžerníctvo je známe, jeho podvody sa ale prezrádzajú. Žandári práve prichádzajú preňho, keď prišiel starý zaľúbenec na vohľady k Lenke. Tetka je veľmi sklamaná, predsa ale svoľuje k sňatku Lenky so Štefanom, zvlášť keď tento dostáva zprávu, že zdedil po strýcovi v Amerike veľký majetok.

II. Komédia bez zaľúbenia

Javisko: izba s posteľou.

Osoby: Ján Fuzko, gazda-vdovec, Miško Fuzko, 15-ročný študent, Kordula Fuzková, stará slečna, jeho tetka, doktor Lesebuch.

Rekvizity: šálka s vodou, lyžica, prášky, španielska stena, svieca, nôž, roztrhané nohavice, okuliare, toliar.

Dej: Samopašný Miško pri vyberaní vtáčieho hniezda roztrhá nové nohavice a bojac sa bitky, rozhodne sa, že vo všedný deň bude nosiť nohavice staré a v nedeľu sa vždy urobí chorým. Tak i spraví, no doplatí na to, lebo otec i teta Kordula myslia, že je chorý vážne a pozvú lekára Lesebucha. Lekár po prehliadke skutočne shľadá vážnu chorobu a predpíše liek na vyčistenie žalúdka. Miško dávi na roztrhanie, je ale vyliečený dôkladne i zo svojej samopašnosti. Bojac sa následku ďalšieho liečenia, spovedá sa otcovi z priestupku a svätosväte sľubuje, že viac klamať nebude, súc teraz oklamaný sám sebou.

III. Súboj na pivo

Javisko: I. zelený háj; II. krčma.

Osoby: Furták, slúžny, Lokay a Slopay, prísažní, krčmárka, hostia.

Rekvizity: 7 džbánov.

Dej: Slúžny Furták šomrie na svojich dvoch prísažných Lokaya a Slopaya pre ich ožranstvo. Nevie si s nimi rady, no raz ich predsa poriadne vyvedie. Jedného po druhom si vezme na mušku a nahovorí každému, že má v pitke súpera (Lokay v Slopayovi a Slopay v Lokayovi) a že ho chce spiť — pod stôl. Ani jeden sa súperstva nebojí, no predsa pre istotu a nahováranie Furtákovo sa rozhodnú, že večer v krčme budú piť na miesto piva vodu.

Furták podplatí i krčmárku a tak Slopay i Lokay pijú už niekoľký džbán vody, pritom ale horia vzájomnou závisťou, netušiac ani, že pijú vodu obaja.

Keď už majú v žalúdku more vody, zbadajú, že pijú vodu obaja a že boli Furtákom oklamaní a veľmi sa zlostia. Furták sa smeje nad výsledkom ich súboja a odchádza, prajúc obom „dobrú noc“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.