Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Socháň Pavel: Tobiáš Klepeto, alebo Kvartieľ vo veľkom meste

Veselohra v 1 dejstve. Strán 31, cena Ks 2.70.

Javisko: mestská izba.

Osoby: Matej Sklenka, not. pomocník, Žofia, jeho žena, Tobiáš Klepeto, úradník, Tichá, domová pani, Srnec, Spurný, obuvnícky učeň, mäsiarsky pomocník, krajčírsky pomocník, policajt, listár.

Rekvizity: svietnik s horiacou svičkou, knihy, noviny, fľaša s vodou a pohár, ručný kufrík, čibuk, rozrobená punčocha na ihliciach, peňaženka.

Dej: Pani Žofii Sklenkovej nestačí titul jej manžela „notársky pomocník“, ale chce, aby bol advokátom a ženie ho zo skúšky na skúšku. Dozerá naňho pri učení a aby mal lepší kľud pri učení, najme v meste „tichú“ izbu, kde sa i s manželom presťahuje. Sú v novom byte prvý deň, je to ale deň, aký ešte v živote neprežili. Pred nimi býval tu istý Tobiáš Klepeto, prehnaný podvodník. Veritelia s upomienkami sa striedajú jeden za druhým a keďže Sklenka sa na Tobiáša trochu podobá, darmo rozpráva návštevníkom, že sa splietli v adrese. Dej vyvrchoľuje príchodom samotného Tobiáša, ktorého o chvíľu policajt zbalí a odvedie. Manželia Sklenkovi sa ale tiež balia, odchádzajú domov na dedinu a pani Žofia netúži už ani po manželovom titule.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.