Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Ballek F. — Brodský: Deti svojich rodičov

Fraška v 1 dejstve. Str. 27, cena Ks 3.60.

Javisko: pekne zariadená obývacia izba.

Osoby: Melicher Motolica, majiteľ činžiakov, Anna, jeho žena, Kristína, ich dcéra, Ján Baránok, úradník.

Dej: Kristína Motolicová a Ján Baránok sa majú radi chcú sa vziať. Kristínin otec sa ale dozvedel, že Ján je nemanželský syn istej Petronely Baránkovej, s ktorou mal v svojich mladých rokoch známosť a mysliac tedy, ze Ján je jeho syn, nechce k tomuto sňatku za žiadnych okolností pripustiť. Jeho žene Anne je toto podozrivé, konečne Motolica nevediac iného východiska, vyspovedá sa žene zo svojho hriechu. Ona, aby zachránila šťastie svojej dcéry, spovedá sa tiež svojmu manželovi, t. j., že Kristína nie je jeho dcéra. Manželia si odpúšťajú a sňatku ich dcéry s Baránkom už nič nestojí v ceste. Pri návšteve Baránka u Motolických ale vysvitá, že Baránková matka sa volá Božena a on tedy nie je synom Petronely Baránkovej, ani nie synom Motolicovým. Motolicová sa tiež prizná, že svoj hriech len fingovala a tak súc Kristína a Janko ozaj deťmi svojich rodičov, dostávajú požehnanie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.