Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Krylov V.: Medveď námluvčím

Komédia v 1 dejstve. Strán 27, cena Ks 2.40.

Javisko: malá hosťovská izba na dedine.

Osoby: Seman Andrejevič Gribkov, vyslúžilý dôstojník, Ivan Andrejevič Gribkov, bývalý úradník, bratia, statkári, Jelizavetta Dmitrievna, ich sesternica, Pavel Fedorovič Barsov, prof. prírodovedy.

Rekvizity: kvety, podnos, červená ruža, 3 hrnčeky, 3 tanieriky, konvica s kávou.

Dej: Jelizavetta Dmitrijevna žije u svojich dvoch strýcov Semena a Ivana Gribkova. Obaja, hoci sú už celkom starí, Jelizavettu zbožňujú a žiarlia jeden na druhého. Je slnkom v ich starých rokoch, no netušia ani, že už im dlho svietiť nebude. Má rada mladého profesora Pavla Barsova, nevie ale, ako to svojim strýcom oznámiť, lebo sa bojí, aby azda neochoreli. Vymyslí si preto históriu, ktorú i svojim strýcom sdelí: Ráno vyšla si na prechádzku do lesa, prepadne ju medveď, než ale môže na ňu skočiť, medveď padá, súc zabitý istým poľovníkom prof. Barsom. Obaja strýkovia sú povďační neznámemu, že zachránil ich miláčka a chcú odvážlivca i poznať. Jelizavetta Pavla privádza, strýcovia mu ďakujú, čoskoro ale vidia, že profesor nemá o poľovníctve ani „šajnu“ a že celá historia bola len vymyslená. Vinu pričitujú len Pavlovi a vyženú ho. Jelizavetta je nešťastná a prizná sa, že ona si všetko vymyslela a zdôverí sa, že Pavla miluje. Strýkovia sú sklamaní, ale uznajúc svoju starobu, premôžu žiarlivosť a Pavla znovu prijmú do domu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.