Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

E. Z.: V chumelici

Žart v 1 dejstve. Preložil A. Halaša. Strán 23, cena Ks 2.10.

Javisko: jednoduchá, ale vkusná izba.

Osoby: Dúbravský, plukovník na odpočinku, Emília, jeho dcéra, Jaroslav Slavinský, Holub, statkár, Katuša, gazdiná u plukovníka.

Rekvizity: fajka, skrinka na tabak, tabak, lampa, kožuch, šatka, palica, tácňa, samovar, kufrík, hrnčeky, taniere.

Dej: Emília, dcéra plukovníka Slavinského, ide z divadla. Majú ju čakať otec a slúžka, no nevidiac ich, nastúpi do prvej drožky. Je veľmi prekvapená, keď z druhej strany vstúpi mládenec. Je nahnevaná, keďže je ale hrozná chumelica, nechá ho vo voze, nepraje si s ním ale žiaden rozhovor. Tak sa dostanú až do bytu Emílie a jej otca. Tu sa konečne dostane mládenec k slovu. Predstaví sa ako Jaroslav Slavinský, herec. Emília sa s ním skoro skamaráti a je jej i sympatický. Prichádza otec, ktorý je veľmi prísny a Emília v strachu predstaví Slavinského ako nového sluhu. Plukovník Dúbravský oznamuje svojej dcére, že o chvíľu dostanú hosťa, starého kamaráta statkára Holuba. Neskoršie prichádza. Veľké prekvapenie je na strane Jaroslava Slavinského, lebo hosť je jeho otec, ktorého opustil, keďže mu silou-mocou núkal Dúbravského dcéru Emíliu, ktorú ani nepoznal, nemal ju rád a bez lásky sa ženiť nechcel. Osud tomu chcel, že ju poznal „v chumelici“, a keďže sa do nej na prvý pohľad zaľúbil, vďačne vyhovuje otcovmu prianiu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.