Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Čechov A. P.: O škodlivosti dohánu

Monológ v 1 dejstve. Preložila O. H. Cena Ks 3.—. (Spolu s hrou „Tragik z prinútenia“ a „Pred odchodom“.)

Javisko: pódium vidieckeho spolku.

Osoby: Iv. Iv. Nuchin, muž svojej ženy, majiteľky hudobnej školy a penzionátu pre dievčatá.

Dej: Nuchin, muž majiteľky hud. školy a penzionátu pre dievčatá, má vo vidieckom spolku prednášku o škodlivosti dohánu. Nuchin sám fajčí, ale žena mu túto tému určila, preto sa nedá nič namietať. Hneď po úvodných slovách, čo dohán je, spomína rečník svoju manželku, majiteľku školy a penzionátu, kde on sám je hospodárskym správcom. Ako taký má aj svoje povinnosti: nakupuje, dozerá nad služobníctvom, v kuchyni, učí vo škole, ktorá je v dome č. 13. Trinástka je nešťastné číslo a preto sa mu nič nedarí. Trinásteho sa mu narodily dcéry, má ich sedem, v dome majú 13 oblokov a žije tu už so ženou 33 rokov. Je pritom tak šťastlivým človekom, že by najradšej utiekol z manželského pekla, ktoré z neho spravilo mizerného idiota a blázna. Naraz pozrie na hodinky a vidí, že v túto minútu už ho čaká na javisku jeho žena, pred ktorou má hrozný strach a preto povýšeným hlasom končí, že dohán obsahuje strašlivý jed a preto dúfa, že jeho prednáška o škodlivosti dohánu donesie užitočný účinok.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.