Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Skružný J.: Dahomejský kráľ príde

Žart v 1 dejstve. Str. 30, cena Ks 4.80.

Javisko: obuvnícka dielňa.

Osoby: Sylvester Macoň, obuvn. majster, Rozália, jeho žena, Marienka, ich dcéra, Franc a Václav, tovariši, Pepík, učeň, Navážka a Pazderka, herci.

Rekvizity: kytica, centimeter.

Dej: Silvester Macoň, obuvnícky majster, si veľmi potrpí na tituly a hnevá sa, že už nemôže na firmovom štíte užívať c. k. dvorný dodávateľ. Aký je to vraj titul: obuvník — šuster. Svoju dcéru Marienku by vraj šustrovi nikdy nedal. Tovariš Franc má Marienku rád, ale po Macoňovom prehlásení nemá odvahy ju pýtať. Učeň Pepík má ale dobrý nápad. Majster ho pošle k hercovi Navážkovi inkasovať. V divadle práve nacvičujú hru „Dahomejský kráľ príde“. Pepík učeň vysvetlí Navážkovi postavenie Franca a Marienky a požiada ho, aby Macoňa čo „kráľ Dahomejský“ i so svojou družinou navštívil.

Majster Macoň myslí, že je to skutočne kráľ Dahomejský, lebo to i v novinách čítal, že príde a cíti sa veľmi poctený jeho návštevou a objednávkou. Nakoniec sa dozvie, že je to všetko podfuk a „kráľovej“ žiadosti, aby dal Marienku Francovi, nechce za žiadnych okolností vyhovieť. Dahomejský kráľ ponúkne majstrovi šňupavý tabák. Po tomto dostane tak dobrú náladu, že proti sňatku Marienky s Francom už ničoho nenamieta.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.