Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Benedix R.: Chválabohu, už je stôl prikrytý

Veselohra v 1 dejstve. Preložil A. Halaša. (Spolu s hrou „Hrúza, čo sa robí“.)

Javisko: Izba u Bohatých.

Osoby: Bohatý, súkromník, Katarína, jeho manželka, Elena, ich dcéra, Branislav, jej manžel, Miško, Linka, v službe u Bohatých.

Rekvizity: dva stoly, 1 stolík na šitie, 1 stolík s novinami, pohovka, sklenica, poháre, taniere, obrus, dva čepce, košík s ovocím.

Dej: Miško a Linka chystajú uvítanie mladého pána Branislava a jeho ženy. Keď sú prípravy hotové, odľahčí si Miško slovami: Chválabohu, už je stôl prikrytý. Miško ktorý miluje Linku, žiada, aby tie slová po ňom opakovala. Linka toto považuje za sprostosť a odmieta. Oba sa preto pohádajú. Ich hádku počúval za dvermi pán Branislav a vypráva svojej Elene o svojhlavosti Linkinej. Elena hovorí, že to nebola žiadna svojhlavosť, ale hlúpa žiadosť Miškova. Toho sa chytí Branislav a pýta sa Eleny, či by ona odmietla povedať: Chválabohu, už je stôl prikrytý. Branislav vytýka jej hlavatosť a pohnevajú sa. Vtom prídu rodičia, ktorým Branislav vypráva o škriepke so ženou. Bohatý prízvukuje zaťovi, že sa niako neprevinil, veď to nie je nič zlého. I jeho Katarína by riekla tieto slová, keby o to požiadal. Ale Katarína drží so ženskými. Nakoniec to predsa vyhrajú muži. Prvá to povie Elena, keď dostala pekný čepiec, druhá Katarína, ktorá karhá Linku za zapríčinenú škriepku a diktuje jej slová: Chvalabohu atď. a nakoniec i Linka, keď dostáva sľub, že o tri mesiace bude ženou Miškovou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.