Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Elen Jarko: Povraz na šťastie

Groteska v 1 dejstve. Strán 37, cena Ks 4.80.

Javisko: podkrovný, veľmi chudobný atelier, na stene niekoľko originálov bez rámov, kde-tu sú i na zemi, opreté o stenu.

Osoby: Marcel Olšan, akad. maliar, JUDr. Poláčik, jeho priateľ, Krišpín Krčmárik, hotelier, Ela, jeho dcéra, Filomena Hubáčková, bytná.

Rekvizity: maliarsky stojan, štetec, paleta, povraz, plachta, vypchatá figúra obesenca.

Dej: Marcel Olšan je mladý moderný maliar, ale veľmi málo zarobí. Za byt a stravu je už niekoľko mesiacov dlžný a pani bytná ho príde práve upomínať. Narieka i pred ňou na svoj biedny život a nakoniec sa rozhodne, že sa obesí. Bytná mu tento „múdry nápad“ veľmi schvaľuje a ešte mu požičia 20.— Ks na povraz. O chvíľu príde i reštauratér Krčmárik, ktorému tiež je Olšan dlžný. I tento mu jeho rozhodnutie s obesením schvaľuje a s pani bytnou, ktorej Olšan po „svojej smrti“ celý ateliér odkázal, sa tešia, koľko tisíc za obrazy utŕžia. Tento ich rozhovor vypočuje Krčmáriková dcéra Ela a veľmi pohŕda svojím otcom, tým viac, že sa objíma s bytnou Hubáčkovou, ba dokonca jej sľubuje i manželstvo. Ela s Olšanom sa majú radi, otec ale tejto láske nepraje a je dvojnásobne rád, že Olšan dobrovoľne so sveta odchádza. Olšan má ale veľmi dobrý nápad. Pozve si priateľa Poláčka, advokáta, čo svedka. Natiahne bielu plachtu, zažne svetlo a za plachtou spustí figúru obesenca. Bytná s Krčmárikom myslia, že sa Olšan už obesil, ale rozhodnú sa, že ho zachrániť nejdú, tešiac sa na dedictvo. Zo zákulisia vyjde dr. Poláčik, bytná s Krčmárikom naľakaní chcú odísť, ale tento ich zadrží a hrozí, pripomínajúc, koľko rokov žalára ich čaká za nesvedomitosť a nepekný čin. Naľakaný Krčmárik ponúka Olšanovi, ktorého medzitým položia na diván, peňažitú odmenu. Dr. Poláčik ale vyjednáva: alebo dovolí Marcelovi s Elou sa vziať, alebo pôjde na niekoľko rokov do žalára. Krčmárik vidiac svoje nerovné, súhlasí a tak povraz obeseného bol skutočne povrazom na šťastie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.