Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Kotzebue A.: Roztržití

Veselohra v 1 dejstve. Preložil A. Halaša. Strán 23, cena Ks 1.80.

Osoby: Tvrdý, major na odpočinku, Hlavatý, kapitán na odpočinku, Ružena, majorova dcéra, Karol, kapitánov syn.

Rekvizity: stôl, stoličky, noviny, okuliare, hodvábny župan.

Dej: Dvaja kamaráti z vojny, major Tvrdý a kapitán Hlavatý, sú veľmi roztržití. Major Tvrdý sa nasťahoval do bytu, ktorý predtým mal kpt. Hlavatý. Tento v roztržitosti príde do svojho bývalého bytu, mysliac, že ide domov, a nájde tam svojho syna s majorovou dcérou. Zle vyhubuje obom, synovi, že Ruženu vlákal k sebe do bytu, a Ružene vraví, že sa nepatrí, aby dievka navštevovala muža v byte. Darmo sa mladí snažia omyl vysvetliť. Ruženu vykáže z bytu, tá ide ale do vedľajšej izby. Nato vyhreší syna a káže mu ísť do izby, kde išla Ružena, a zatvorí ho tam. Príde domov major a veľmi sa čuduje, že je tam kapitán. Ten mu ale tvrdí, že je vo svojom byte, major tomu uverí, ale zrazu vidí, že kapitán má jeho hodvábny župan a dľa toho mu dokazuje, že on sa pomýlil v byte. V roztržitosti si však znovu zamenia kabáty. Potom najde major dcéru zavretú s Karolom. Pošle dcéru do knihovne naučiť sa dačo z kuchárskej knihy a v roztržitosti zavrie Karola, ktorému najprv vynadal, tiež do knihovne. Znovu príde kapitán, major žaluje mu na syna, že sa zavrel s jeho dcérou, kapitán ale dozná, že to urobil on. Vtom volá Ružena, že už by chcela variť. Major ide otvoriť a zbadá, že mladí ľudia sú opäť v jednej izbe a že teraz on sám ich tam zatvoril. Obom roztržitým kamarátom nepozostáva nič iné, než deťom požehnať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.