Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Moser G.: A on nech je tvojím pánom

Veselohra v 1 dejstve. Strán 27, cena Ks 2.40.

Javisko: elegantná izba.

Osoby: Matilda Podhradská, vdova, Ľudmila, jej dcéra, Vladimír Brežný, jej zať, Rosinský, Vladimírov strýk, Štefan, sluha.

Rekvizity: rám s vyšívaním, noviny, cigareta, kniha, klobúk, rukavice, dámsky klobúk a plášť.

Dej: Mladý manžel Vladimír je pod papučou svojej ženy, ba i testinej. Žena Ľudmila kladie vo všetkom na prvé miesto len svoju mamičku a manžel, hoci ho má rada, je vedľajší. I teraz je Vladimír veľmi sklamaný. Strojil sa i s Ľudmilou na cestu do Benátok, no táto sa odrazu rozhodne, že nepôjde nikam, lebo mamička nemôže cestovať cez more a ona sama ísť nemôže. Vladimír je nešťastný, ale strýc Rosinský mu z nepríjemnej situácie pomôže. Pozná ženy, že chcú byť vždy v opozícii a poradí Vladimírovi, aby vždy držal s testinou a bol proti svojej žene. Pani Ľudmile zase po strane nasadí brúka, že je veľmi nebezpečné, keď manžel drží s testinou a radí jej, aby na istý čas s manželom odcestovala. Obe rady sa stretnú s úspechom. Ľudmila v strachu, aby manžela nestratila, rozhodne sa pre cestu do Benátok k veľkej radosti Vladimírovej.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.