Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Menhard X.: Vzorný národovec

Fraška v 1 dejstve. Strán 23, cena Ks 2.10.

Javisko: pekná izba.

Osoby: Jozef Dukát, bývalý peňažník, teraz majiteľ domu, Oľga, jeho žena, Anička, ich dcéra, Lad. Topoľský, redaktor denníka, Jar. Tŕnik, redaktor, Johanka, slúžka, strážnik.

Rekvizity: noviny, okuliare, kniha, župan, čiapka, niekoľko hárkov papiera, peňaženka, 4 poháriky, fľaša s vínom, tácňa, zákusky, metla, smeták, varecha, kutáč, zástera.

Dej: Bohatý majiteľ domu Dukát už dlho nemá rád redaktorov a žurnalistov časopisov, lebo ho raz ironický opísali. Je tedy samozrejmé proti, keď mu manželka Oľga sdelí, že redaktor Topoľský príde požiadať o ruku.

V novinách práve číta, že v meste sa poriada sbierka na Muzeálnu slov. spoločnosť. Je bohatý, no tým chce mať viacej a veľmi sa rozčuľuje, že opäť bude musieť dať na sbierku 100,- korún. Sbierku prevádza redaktor Topoľský a s kol. Tŕnikom navštívia skutočne i bohatého Dukáta. Je mu ľúto vyhodiť 100 korún a preto, aby nemusel tieto dať, schová sa do skrine, i proti vôli pani Oľgy. Myslí, že návštevníci skoro odídu, ale prepočíta sa. Z mesta príde Anička a najdúc doma tak vzácnu a milú návštevu, Topoľského, zdrží oboch na malé občerstvenie. Dukát v skrini sa dusí a k tomu má ešte i nádchu. Kýchne niekoľko ráz. Nikto nevie, čo to, vidiac ale, že to v skrini, myslia, že je to zlodej a volajú o pomoc. Dukát vychádza zo skrine, chce svoj pošetilý kúsok zahovoriť, Topoľský ale využíva príležitosť a Dukát, aby ho redaktor znova v novinách nezrezal, vyhovuje všetkým jeho prianiam a tak Topoľský dostáva aj Aničku aj 100 korún.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.