Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Lada V.: Pod rukou

Fraška v 1 dejstve. Strán 27, cena Ks 1.20.

Javisko: sedliacka izba.

Osoby: Rozvážny, roľník, Katarína, jeho žena, Janko, Anežka, ich deti, mäsiar, dvaja zástupcovia spolku, pán a slečna z mesta, Židovka, policajt, dvaja zlodeji.

Rekvizity: misa, taniere, zemiaky, batoh, fľaša, 4 balíčky tabaku, mydlo, cigarety, medailonček, plachta, košík, bubon, 2 vrecia, krabica, šatstvo.

Dej: Roľník Rozvážny je veľký skupáň a nedopraje sebe ani svojej rodine. I jedenie sa mu zdá byť zbytočné, nie tak ešte bál, na ktorý sa práve jeho syn a dcéry stroja. Nechce o bále ani počuť. Škoda vraj peniaze míňať. Chce len bohatnúť. Za časov svetovej vojny, kedy sa tento dej odohráva, sa mu to dobre darí. Predáva „pod rukou“ rôzne živobytie za veľké peniaze a tisícky odkladá nabužnícky do krabičky v skrini.

Jedno odpoludnie, keď je stavanie celkom prázdne, vniknú do izby zlodeji a Rozvážneho tisícky i s rôznym šatstvom odnesú. Keď toto Rozvážny zbadá, zúri a bedáka, že sa zbytočne celý život lopotil. Jeho rodina ho prehovára, lebo jej ešte dosť zostalo, a tak starý Rozvážny sa dá obmäkčiť. Aby na všetko zabudnul, prehlasuje, že ide s celou rodinou na bál. Syn a dcéra toto prijímajú s veľkým nadšením a prevolávajú: „Sláva, nech žije tatíček!“
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.