Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Mařík R.: Strýko ľudožrút

Fraška v 1 dejstve. Strán 32, cena Ks 3.60.

Javisko: elegantná izba.

Osoby: Adolf Gamaza, válečný zbohatlík, Adela, jeho dcéra, Anička, jeho neter, Emil Pevný, účtovník, MUDr. Karol Rys, Chrysogon, Gamza, Barča, gazdiná.

Rekvizity: poduška, pokrovec, krabička s cukríkmi, tácňa s 2 hrnčekmi čaju, lampa.

Dej: Adolf Gamza, válečný zbohatlík, no pritom veľký skupáň, chce svoju dcéru Adelu vydať za továrnika Šulca. Adela nechce o tomto sňatku ani počuť, lebo má rada účtovníka Emila Pevného. I Anička, neter Gamzova, je veľmi nešťastná, lebo strýc jej vyčituje, že ju musí živiť a vyháňa ju z domu. Nie je ale dlho nešťastná, lebo sa zasnúbi s dr. Rysom, s ktorým sa má už dlho rada.

Účtovník Pevný stále narieka, že nedostane Adelu, ale nemá toľko odvahy energicky zakročiť. Šťastie im ale všetkým praje. Prichádza „strýc ľudožrút“, Aničkin otec, ktorý niekoľko rokov žil na Honolulu a doniesol si veľký majetok. Aničke i Adele dá každej po 100 tisíc, aby sa mohly obe po svojej vôli vydať. Všetci sú šťastní, ani otec Gamza nič nenamieta, lebo medzitým prišiel o celý svoj nepoctivý majetok a sú mu preto bratove peniaze vítané.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.