Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Fredro A. — Francisci F.: Sto dukátov odmeny

Fraška v 1 dejstve. (Spolu s hrou „Pán Tomáš“.) Strán 23, cena Ks 4.50.

Javisko: ulica s vchodom do hostinca a krajčírskeho obchodu.

Osoby: Strihaj, Evička, Straka, Ľudovít, Kavka, Sladiš, ľud.

Rekvizity: rozličné šatstvo, kabáty ako pred výkladom obchodu s látkami, frak, plakát s nápisom „Sto dukátov odmeny“, cigáre, balík s handrami, peniaze, fotografia pána.

Kroje: meštianske.

Dej: Krajčír Strihaj je prefíkaná líška a preto vždy sa stavia, že jeho nikto neokabáti. Svoju dcéru Evičku sľúbil Sladišovi a o hostinskom Ľudovítovi nechce ani počuť. Ten sa mu chce pomstiť a pomocou svojho otca sa mu to aj podarí. Nielen že Strihajovi ukradnú trikrát jeden frak, ale ešte ho aj presvedčia, že Sladiš je zločincom, ktorý zavraždil zlatníka a na jeho dopadnutie je vypísané sto dukátov odmeny. Keď ho Strihaj chytí, Sladiš sa domnieva, že blázni, zriekne sa jeho dcéry. Tá sa dostane Ľudovítovi, Strihaj, pravda, sto dukátov odmeny nedostane, ale má čas rozmýšľať nad tým, že nikto na svete nie je tak prefíkaný, aby ho nemohli okabátiť.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.