Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Trifkovič Kosta: Polovica vína, polovica vody

Veselohra v 1 dejstve. Strán 25, cena Ks 2.10.

Javisko: vkusne zariadená izba.

Osoby: Mária Šáranská, vdova Žofka, jej chyžná, Miško Srieňovský, Jozef, jeho sluha.

Rekvizitv: 2 hárky papiera, 2× pís. náčinie, kniha, 3 listy, pohár s vínom, pohár s vodou, 2 tácne.

Dej: Vd. Maria Šáranská dostane z mesta list, v ktorom Miško Srieňovský jej sdeľuje, že zomrelý strýc im odkázal 60 tis. korún, ale len pod podmienkou, že sa vezmú. Ak sa nevezmú, pripadne celá čiastka robotn. spolku, ak by bol proti sňatku len jeden, tedy čiastka protiviaceho sa pripadne tiež spomenutému spolku. Pani Šáranská sa rozhodne vydať nechce, no nerada by stratila i podiel 30 tis. Toho istého náhľadu je i Miško Srieňovský a aby nestratil svoj podiel, rozhodne sa, že pri návšteve u Šáranskej ho bude zastupovať sluha Jozef. Panej sa sluha páčiť iste nebude, takže bude proti sňatku a on svoj podiel dostane. Takpodobne rozmýšľa i Šáranská a úlohu si tiež vymení so svojou chyžnou Žofkou. Žofka s Jozefom jednajú, povedia vzájomne na seba všetky chyby a rozhodnú sa, že odpoveď si dajú písomne. Aby svoje podiely nestratili, obaja, Šáranská i Srieňovský, so sňatkom súhlasia, ale pri čítaní dopisu je na oboch stranách veľké sklamanie, pričom sa prezrádza i zámena úloh. Napätie sa stupňuje a o oboch sa pokúšajú mdloby. Srieňovskému prináša sluha pohár vína, Šaranskej Žofka zase pohár vody. Ani jednému ale nápoje nechutnajú a preto si tieto pomiešajú, pričom sa sblížia a objímu čo nastávajúci manželia.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.