Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Svlak Pavel: Preč od žien

Fraška v 1 dejstve. Strán 35, cena Ks 3.60.

Javisko: pekne zariadená izba u Dudka.

Osoby: F. Dudek, majiteľ domu, Milča, jeho sverenica, Jar. Stulík, nadporučík, A. Beránek, Karolína, slúžka, JUDr. Chytrý, notár.

Dej: Florián Dudek je veľký nepriateľ žien. Jeho heslom je: Preč od žien! Spísal testament, kde odkázal polovicu svojho veľkého majetku vnukovi Jaroslavovi a druhú polovicu chovanici Milči, ale pod podmienkou, že sa nevezmú, ba dokonca, že zostanú celkom slobodní. Notár, ktorý testament spisuje, ho prehovára, ale on sa svojho rozhodnutia za žiadnych okolností nechce vzdať.

Starý Dudek dostal práve od vnuka Jaroslava dopis, že príde k nemu na prázdniny. Rozhodne preto, že Milču pošle na zapadlú dedinu k jednému svojemu známemu, aby sa azda s Jarkom do seba nezaľúbili. Netuší ani, že títo sa už dávno majú radi. Jaroslav už ale prichádza a Milča ho na privítanie bozká. Vidiac toto starý Dudek, spraví krik. Milča ujde do svojej izby. Dudek netušiac, že Milča je v izbe, zavre v rozčúlenosti do jej izby i Jaroslava. Hľadá Milču po celom dome a pýta sa na ňu i slúžky Katky. Keď táto nevie, kde Milča je, zatvorí od hnevu i ju do jednej z izieb, shodou okolností do tej, kde je sluha Beránek. Medzitým príde notár so spísaným testamentom. Dudek ešte stále hľadá Milču a notár Chytrý si spomenie, že ju pred štvrť hodinou videl isť k rieke. Dudek celý nešťastný, či azda niečo nespravila, kričí na Jaroslava, kde je Milča. Ten sľubuje, že ju iste nájde, keď Dudek dovolí, aby sa mohli s Milčou vziať. Dudek, len aby sa jej niečo nestalo, sľúbi i to a je veľmi prekvapený, keď z izby vyjde Jaroslav i s Milčou. Jeho prekvapenie je tým väčšie, keď z druhých dvier vyjde Karolína so sluhom Beránkom. Jeho heslo „Preč od žien“ sa neosvedčilo a tak svojho boja proti ženám vzdáva.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.