Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Dafčík Ján: Guľkovci idú do kúpeľov

Veselohra v 1 dejstve. Strán 42, cena Ks 4.80.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: dr. Marek Guľka, lekár, 50-ročný, Genoveva, jeho žena, 22-ročná, Hanka, slúžka, Juraj Kozol, autodrožkár.

Rekvizity: niekoľko kufrov a balíkov, tanier, príbor, pohárik, fľaša s vínom, jaternica.

Dej: Dr. Guľka je už 50-ročný, no vzal si 22-ročnú manželku Genovevu, a ako to u takých vekove rozdielnych manželstiev býva, p. Guľka by svojej žene sniesol i modré s neba, len aby jej vyhovel. Pani Genoveva si práve narieka, že má v rukách a v nohe lámku a musí ju ísť liečiť do kúpeľov, lebo i pani Grünwaldová ide. Guľkovi tedy nič iného nezbýva, ako vyplatiť 5 tisíc Ks a pani ide ešte nakupovať rôzne „drobnosti“. Manželovi zatiaľ rozkáže všetko pobaliť. Keďže sa ide do kúpeľov na 2 mesiace, Guľka pobalí, kde čo vidí. Nevie už ani, kde mu z toho hlava stojí, keď vtom príde manželka s nákupu a žiada ešte ďalšie tisícky, lebo z tých piatich jej už mnoho neostalo a mali by tedy do kúpeľov málo. Dr. Guľka je už z celého sekírovania tak vyčerpaný a nervózny, že ju ani nepočúva. Komicky ovešaný kuframi a rôznymi balíkmi, uteká von, kričiac že Guľkovci idú do kúpeľov lámku liečiť a nervy reparovať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.