Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Juine: Veno

Fraška v 1 dejstve. Strán 23, cena Ks 2.10.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: Cicero Kutil, Terezia, jeho žena, Žofia, ich dcéra, Jeremiáš Sucháň, Július, maliar, Jozef Svoboda.

Rekvizity: výšivka, cigara, zápalky, balík spisov.

Dej: Cicero Kutil chce vydať svoju dcéru Žofiu za syna priateľa Jakuba Sévalda a pripraví preto dcére krásnu a veľmi drahú výbavu, všetko s monogramom J. Ž. S. Zo sňatku shodou okolností zíde a preto Kutil hľadá pre dcéru nového ženícha, hocijakého, len nech sa volá na J. S. Najde istého Jeremiáša Sucháňa, opravdové strašidlo, ale je rád, že ho má, len nech sa volá J. S. Dcéra ho nechce, lebo má rada mladého maliara Julia Severa. Otec sa teší, že je to opäť J. S. a Jeremiáša Sucháňa vyhodí. Pri reči sa dozvedá, že Julius Sever je Francúz a píše sa s C. Je nešťastný, že stratil i tohoto ženícha, ktorý sa mu páčil, vyhodí i tohoto. Julius Sever si ale Žofiu predsa vezme, lebo otec celú výbavu výhodne predá Jozefovi Slobodovi a tak mladému páru nestojí teraz už nič v ceste.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.