Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Strasser J.: Sluha pánom

Fraška v 1 dejstve. Strán 28, cena Ks 4.80.

Javisko: pekná izba u Šejka.

Osoby: Nejedlý, súkromník, Ivan, jeho syn, Martin, Ivanov sluha, K. Šejk, statkár, Ružena, jeho dcéra, Ľudka, slúžka.

Rekvizity: váza s kvetinami, kniha, 4 stoličky, taniere, príbory, stôl.

Dej: Statkár Šejk dostal práve dopis od svojho priateľa Nejedlého, že ho navštívi jeho syn Ivan i so svojím sluhom Martinom, aby sa dojednali o starej smluve, ktorú uzavreli pri narodení Šejkovej dcéry Ruženy, t. j., že Ivan s Ruženou sa vezmú. Ružena má zo svojho ženícha veľký strach, či azda nebude hlúpy, veď ho ešte vôbec nevidela. Takpodobne je na tom i Ivan. V prípade, že by sa mu Ružena neľúbila — aby z toho ľahko vyviaznul — zamení si so sluhom Martinom úlohu. Keď ale zbadá Ruženu, je veľmi jej krásou a milotou prekvapený a jeho hlúpy kúsok ho veľmi mrzí. Nedá sa ale už nič robiť. Nedorozumenie sa vysvetľuje príchodom Ivanovho otca, starého Nejedlého, ktorý je veľmi prekvapený, vidiac svojho syna v úlohe sluhu Martina. Najväčšiu radosť má Ružena, lebo Ivan sa jej lepšie páčil, bárs i len v úlohe sluhu. Pravý sluha Martin sa zasa skamarátil so slúžkou Ľudkou a veštba cigánky, že jej nastávajúci sa bude volať Martin, sa vyplnila.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.