Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Görner — Halaša A.: Prevrhnutá slanička

Veselohra v 1 dejstve. (Spolu s hrou Láska zdolá všetko.) Strán 22, cena Ks 4.50.

Javisko: pekná izba.

Osoby: Vladimír, úradník, Anna, jeho žena, strýko.

Rekvizity: pekné izbetné zariadenie, prikryté pre tri osoby k obedu, noviny, košík, slanička, fľaša s vínom, poháre, korenie, nakrájaný chlieb, bicie hodiny, palica, úradné písma, misa s polievkou a v nej naberačka, pekáč a na ňom veľký kus pečienky.

Kroje: meštianske.

Dej: Anna si strýkovi nemôže prenachváliť svojho muža Vladimíra, ktorý sa nielen o svoju domácnosť, ale aj o svoj úrad stará veľmi vzorne. I teraz čaká ho s prvým obedom a je veľmi netrpezlivá, keď nejde presne na čas. Veľa toho o manželskom šťastí navraví strýkovi, až Vladimír konečne príde. Nie je konca-kraja lichôtkam, až sa dostane polievka na stôl. Potom ale ktosi prevrhne slaničku a poverčivá žena verí, že to znamená mrzutosť. Tá vystane hneď z jej nálady a to taká, že strýko, ktorému je pre vadenie sa novomanželov dlho čakať na ďalšie jedlo, utečie do kuchyne a tam sa hostí dotiaľ, kým sa zasa manželia neudobria a neuznajú jeden druhému. Len potom príde aj s pečienkou a diví sa, keď obidvoch najde v okne, odkiaľ vraj svetu ukazujú svoje veľké manželské šťastie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.