Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Štolba J. — Francisci Ján: Tak je to na tom svete

Veselohra v 1 dejstve. (Spolu s hrou „Oklamaní klamári“.) Strán 25, cena Ks 6.—.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: Mráziková, Linka, jej dcéra, Reháková, Julka, jej dcéra, Milan Rozkošný, Terka.

Rekvizity: čepiec, list vo dvoch obálkach.

Kroje: meštianske.

Dej: Zle kritizujú pani Mráziková a pani Reháková, takto švagriné a predháňajú sa v chvále na svoje dcéry. Ale zle to dopadne, keď Linka dobehne s listom a už ho pred ctihodnými matrónami nemôže ukryť. Reháková mé veľkú radosť, že má proti Linke tromfa, ale veľmi je prekvapená, keď po otvorení listu je v ňom druhá obálka, adresovaná jej dcére. Vina sa svaľuje s jednej na druhú a Reháková rozhorčená odchádza i s dcérou, keď vtom príde Milan Rozkošný, na ktorého sa Julka vyhovorila ako na pisateľa listu. Reháková má radosť, Mráziková je sklamaná, lebo sa domnievala, že bude pýtať Tinku a nie Julku. Len tu sa potom celá vec vysvetlí a vyjde najavo, že Julke písal Milanov priateľ, ktorý si ju príde vypýtať na druhý deň. A tak, hoci sa obidve dámy rozčuľovaly nad skazenosťou dnešnej mládeže, sú teraz rady, že dcéry sa dostanú pod čepiec — lebo: tak je to na tom svete.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.