Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Fredro A. — Halaša A.: Dobrá bolesť — čo dá pojesť

Veselohra v 1 dejstve. (Spolu s hrou „Matka a dcéra.“) Strán 44, cena Ks 6.—.

Javisko: pekná izba na dedine.

Osoby: Hlávka, Malvína, jeho žena, Anna, ich dcéra, Jaroslav, Vladimír, dr. Rohoň, Peter, Julka.

Rekvizity: stolík, skriňa s taniermi, pohármi, jedacím náčiním, písací stolík, písacie potreby, pohár s vodou, kalendár, kreslá, ohrievadlo, župan, hrnček, dva balíky, receptov, domáca lekárnička, fľaša so slivovicou, kalíšky, obložené chleby.

Kroje: meštianske.

Dej: Veľké trápenie majú s Hlávkom, ktorý šikovnosťou starého lekára si namýšľa, že je vážne chorý. Znervózňuje celý dom a hľadá hneď dr. Rohoňa po jeho príchode na nové pôsobište. Prítomnosť tohto využijú jeho priatelia, inžinier Jaroslav Medvecký, ktorý je zaľúbený do jeho dcéry Anny, a Vladimír Brežný, ktorý prišiel usmieriť staré rodinné hnevy. Hlávka verí ich vedomostiam a títo skoro pochopia, že je to hypochonder, ktorého treba liečiť ráznymi metódami. A podarí sa im to, lenže v najlepšej práci ich prekvapí skutočný dr. Rohoň, ktorý nechce mať nič spoločného s ich počínaním. Majú však zásluhu, lebo skutočne bola to dobrá bolesť — čo dá pojesť a Hlávku dostali na také veci, o ktorých sa nikomu v dome ani nesnívalo a vyliečili ho. Za odmenu inžinier dostal Annu a s Vladimírom sa Hlávka smieril a odpustil aj jeho otcovi.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.