Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Marčan Pavel: Moja milá pani testiná

Veselohra v 1 dejstve. Strán 38, cena Ks 4.80.

Javisko: elegantný salón.

Osoby: Pavel Mach, Julka, jeho žena, Peter Mach, Tylda, jeho žena, pani Raková, Anna, slúžka.

Dej: Pavel Mach a Julka sú novomanželia. Julkina matka pi. Raková bola chorá a nemohla sa preto dcérinej svadby zúčastniť. Píše, že novomanželov navštívi, aby poznala svojho zaťa. Testiné sú postrachom všetkých manželov a i Pavel má z nej veľký strach. Nechce za žiadnych okolností zostať doma, no konečne predsa ostáva, ale len pod podmienkou, že bude predstavovať len Julkinho švagra Petra a jej muž je vraj na cestách. Pani testiná prišla, ale bolo jej podozrivé chovanie sa Pavla k Julke. Je veľmi rozhorčená, že švagor býva v jednom byte s manželkou svojho brata. Prekvapí ich, keď sa bozkávajú a rozhodne sa preto, že „švagra“ z bytu vyhodí. Vtom ale prichádza Peter Mach aj so svojou ženou Tyldou, Julka Petra vôbec nepozná. Pani Raková je v domnienke, že je to muž Julkin a nechápe, prečo sa k sebe tak chladno chovajú. Julke konečne nič nezbýva, ako celý podvodný žart mamičke vysvetliť. Pani Raková je veľmi milá a dobrosrdečná a manželom odpúšťa. Pavel vediac, že jeho testiná nie je ako ostatné, požiada ju, aby neodchádzala. Lichotiac jej hovorí, vraj škoda, že ju nepoznal prv, možno, že jeho žena by bola teraz jeho dcérou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.