Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Strasser J.: Priateľská služba

Fraška v 1 dejstve. Strán 32, cena Ks 4.30.

Javisko: pekne zariadená izba s dvoma vchodmi.

Osoby: T. Žežulka, majiteľ hudob. ústavu, Júlia, jeho žena, Rudinský, Žežulkov priateľ, 3 dámy.

Dej: Tomáš Žežulka, učiteľ hudby, pozná istú metódu, ktorou zistí, či ten-ktorý je schopný byť dobrým spevákom. Chce sa špecializovať len na tento obor. Jeho manželka Júlia ale nechce o tom ani počuť, má vraj dobré postavenie a toho nech sa drží. Manžel ale napriek tomu robí skúšky s práve prišlými 3 dámami. Jedna z dám po uznaní jej schopností a talentu pre spev je tak nadšená, že majstra pri skúške bozká. Vtom ale vstúpi Júlia a vidiac toto, chce sa dať rozviesť. Na šťastie prichádza Žežulkov priateľ Rudinský, ktorého Žežulka požiada, aby jeho manželku prehovoril a vysvetlí jej celú vec. Rudinský ide, Júlii vysvetľuje a predvádza jej i Žežulkovu metódu. Prehliada ju a pri prehliadke pobozká. Vtom ale vstupuje Žežulka a vidiac toto, žiada vysvetlenie. A tak sa stáva, že Júlia previnenie svojmu manželovi odpúšťa, ba k jeho veľkej radosti mu i dovoľuje ďalšie prehliadky dám.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.