Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Mařík R.: Náhražkový sňatok

Fraška v 1 dejstve. Str. 47, cena Ks 4.80.

Javisko: elegantná obýv. izba.

Osoby: Matej Vahan, starosta, Barča, jeho žena, MUDr. Karol Vahan, Frant. Kabeláč, cestujúci, Ella, jeho žena, Edo Pokorný, právnik, jej nevlastný brat, Inocenc Kratina, kupec, Klára, jeho dcéra, Róza Fajnová, slúžka.

Rekvizity: revolver, telefon, 2 koše, kufor, živá hus.

Dej: MUDr. Karol Vahan je veľmi ľahkomyseľný, no pritom nie zlý. Svojou ľahkomyseľnosťou sa ale dostáva do nepríjemnej situácie. Aby opäť na otcovi vytiahnul nejaké groše, napíše mu, že sa oženil. Otec posiela mu na tieto výdavky 3000 Ks a píše súčasne, že ho i s matkou navštívi. Karol, nevediac si rady, požiada priateľa Pokorného, aby mu na 24 hodín robil manželku. Otec to vraj iste nezbadá. Pokorný ale tento bláznivý nápad neschvaľuje. Požiada svoju vydatú sestru Ellu Kabeláčovú, ktorej manžel je práve na cestách, aby sa na týchto 24 hodín Karolovi prepožičala i so svojím bytom. Na úpenlivé prosby oboch Ella svoľuje.

Rodičom sa nevesta i byt páčia, no predsa je im všetko akési podozrivé. Všetcia sa chvíľami zabúdajú vžiť do svojej úlohy a tak je situácia veľmi napätá. Na nešťastie prichádza na návštevu i Ellin otec Kratina i s mlašou sestrou Klárou. Týmto ale dcéra všetko vysvetlí a i oni hrajú pred Karolovými rodičmi túto klamnú úlohu. Až s príchodom Ellinho manžela Kabeláča sa celý žartovný podvod prezrádza. Karolovi rodičia sú veľmi nahnevaní, syn ale tvrdí, že sa to stalo naposledy. Odpúšťajú mu, zvlášť keď si ho berie pod dozor Ellina sestra Klára, s ktorou sa práve Karol zasnúbil, sľubujúc, že ho z ľahkomyseľnosti vylieči.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.