Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Mařík R.: Otec bez dieťaťa

Fraška v 1 dejstve. Strán 27, cena Ks 3.60.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: T. Syrovátka, Arabela, jeho žena, Matej, sluha, Francka, kuchárka.

Rekvizity: sošit, tužka, papuče, malé dieťa.

Dej: Pani Arabela je na svojho muža Tomáša v poslednom čase veľmi prísna, lebo ho pristihla s bývalou slúžkou Zuzkou Behavou in flagranti. Mala svojho manžela rada a ťažko mu jeho zradu odpúšťa. Na nešťastie dostane Tomáš od slúžky Zuzky dopis, že sa jej narodilo dieťa, aby jej ihneď poslal určitú čiastku, bo ináč mu vraj dieťa položí predo dvere. On vo veľkom strachu uteká pozrieť, či azda decko tam už neleží, lebo sluha mu dopis odovzdal až o niekoľko dní, a skutočne decko nájde. Pani Arabela mu po krátkom plači odpúšťa a dieťa prijíma, lebo ich manželstvo je bezdetné. Tomáš na vyrovnanie posiela Zuzke 1000.— Ks a je rád, že tak lacno z toho vyviaznul. Jeho radosť ale dlho netrvá, lebo najdené dieťa patrilo práčke, ktorá ho v spechu a aby jej neprekážalo na chodbe položila a tak šťastní rodičia musia dieťa vrátiť. Súčasne i sluha Matej dáva výpoveď. Vraj sa bude ženiť so Zuzkou Behavou, s ktorou má dieťa. Hľadali len „starého somára“, ktorý by zaplatil a ten sa už vraj našiel.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.