Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Jednoaktovky veselé

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 53 čitateľov


 

Krylov V.: Vnučka

Komédia v 1 dejstve. Strán 28, cena Ks 2.40.

Javisko: komnata v dedinskom dome.

Osoby: Boris Fedorovič Bajdarský, statkár, Naďa, jeho dcéra, Tatjana Savišňa, sestra neb. ženy Bajdarského, Vasilievna, starena z dediny, Peter, sluha, Agaška, umyvačka.

Rekvizity: kvety, koš, psík, stužky, čepček, kropiaca konva, noviny, okuliare.

Dej: Boris Fedorovič Bajdarský má veľmi rád svoju dcéru Naďu a každú ňou natropenú pochabosť jej odpustí. Tetka Tatjana sa hnevá na Naďu pre jej nemiestne kúsky a na Borisa tiež, že ju nikdy nepokarhá. Vyviedla už toľko pochabostí proti mysli tetkinej, no teraz znova jednu. Privedie starenu Vasilievnu. Boris Fedorovič ju láskave prijme, už niekoľko rokov ju podporuje i jej vnučku. Napadne mu ale, že jej vnučku ešte nevidel a rozkáže preto starene, aby mu ju priviedla. Starena poslúchne. Nevie ale, kde má vnučku vziať, keď už pred niekoľkými rokmi táto zomrela a ona v strachu, aby podporu Borisa Fedoroviča nestratila, úmrtie vnučky mu neoznámila. Nadi je ľúto stareny a rozhodne sa preto, že ona vnučku zahraje. Otec bez okuliarov nevidí a preto mu tieto schová. I tetku odstráni a Boris Fedorovič myslí, že skutočne stojí pred ním vnučka Vasilievny. Príchodom Tatjany, ktorá sa nečakane vráti, je podvod Nade znova odhalený, táto ju prísne karhá, ale otec znova svojmu pochabľovi odpúšťa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.